Tšehhi Budweiser tuleb miljardi euroga müüki

Tõnis Arnover 13. aprill 2007, 00:00

Jaroslav Hašeki "Švejkistki" tuttavas Ceske Budejovices asuva Budweiser Budvari õlletehase algusajad ulatuvad Austria-Ungari keisririigi päevadesse. Firma saksakeelsele algupärale viitab tema kuulsaim kaubamärk Budweiser. Budweis ei tähenda midagi muud kui Budejovicet.

Kui Tšehhi 1990. aastate algul taasiseseisvus, kavatses valitsus õlletehase maha müüa. USA õllehiiu Anheuser-Buschiga peeti seitse aastat läbirääkimisi, aga tehingut ei sündinud, siis sai Tšehhi valitsusel kannatus otsa. Budweiser Budvar otsustati jätta riigi kätte, kuigi kõik teised suuremad õlletehased müüdi maha.

Nüüd minnakse Budweiseriga uuele ringile. Parempoolne valitsus teatas, et Budweiser Budvar muudetakse riigiettevõttest aktsiaseltsiks ja erastatakse. Hind on soolane - umbes miljard eurot. Ja jällegi peetakse peamiseks ostjakandidaadiks Anheuser-Buschi.

Need kaks kanget vaidlevad Budweiseri kaubamärgi üle juba ligi sada aastat. Kaks saksa emigranti, Eberhard Anheuser ja Adolphus Busch, hakkasid XX sajandi algul USAs ilma litsentsita valmistama Euroopas tuntud õllesorte, mis meeldisid Euroopast sisserännanutele. Kui Tšehhi tootjad sellest teada said, sõlmisid pooled 1911. aastal kokkuleppe, et Anheuser-Busch maksab Budweiseri nime kasutamise eest kompensatsiooni.

Kui maailmaturg Tšehhi ees taas avanes, tõlgendasid Budweiser Budvar ja Anheuser-Busch vanu leppeid erinevalt. Alles eelmisel talvel saabus poolte vahele leppimine, kui nad soostusid USA turul koostööd tegema. Seetõttu ongi kõige tõenäolisem Budweiser Budvari ostja Anheuser-Busch.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing