Ettevõtjad leiged miljardite kroonide suuruse kaitseraha vastu

Harry Tuul 18. aprill 2007, 00:00

Praeguses majanduse kõrgseisus on ettevõtete huvi olnud leige, nentis kaitseministeeriumi ressursinõunik Ahto Kuuseok eile korraldatud kaitsehangete seminaril.

Nii on viimase kahe-kolme aasta jooksul tekkinud ettevõtjail võimalus osaleda NATO ja Euroopa Kaitseagentuuri (EDA) vahendatavates hangetes ning lisaks vastuostudes. Ainuüksi NATO hooldus- ja varustusagentuuri hangete maht oli möödunud aastal ligi 16 miljardit krooni, kuid Eestisse ei tulnud neist ühtegi. Seejuures osteti kõike alates kõrgtehnoloogilistest helikopteritest ja raketiseadmetest ning lõpetades kööginõude, voodite ja joogiveega.

Ainukesena NATO eelhanke võitnud video- ja valvesüsteeme tootva Viking Security ASi juhatuse liige Janek Järve ütles, et selleks tegid nad eeltööd enam kui aasta, sest vaja oli mitmeid sertifikaate ja lube. "Nagu väga paljud suured organisatsioonid, armastab ka NATO paberit," tõdes Järve. Kuigi tema sõnul ei taga eelhanke võit veel hangete võitu ja pigem jääb see isegi saavutamata, saab sellega ligipääsu infole valdkonna tegijatest ning nendega koostöö juurde.

"NATO hanked ei ole täheteadus. Seal ei ole midagi keerulist," innustas ettevõtjaid Kuuseok, kelle sõnul on hangetel osalemine suhteliselt riskivaba, sest pole tagatismaksu ega nõuta trahve.

Otseselt ja ainult Eesti ettevõtjaile toovad kasu sellest aastast rakendunud vastuostud, mis on olulised just väikestele riikidele, kel pole oma väljaarenenud kaitsetööstust.

Euroopa Kaitseagentuur avas märtsi lõpus infolehe, kus ettevõtjad võivad leida neile sobiva Euroopa kaitsetööstuse või riigihanke.

Seminarilt jäi kõlama, et kuigi peatöövõttu on raske võita, on väga hea võimalus saada infot ja allhankeid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing