Lipstok noomis valitsust

Lemmi Kann 19. aprill 2007, 00:00

"Ma ei tahaks enam korrata valitsuse antud tähtaega ja retoorikat euroga liitumise tähtaja kohta - nii kiiresti, kui võimalik. Täna on seis selline, et see tähtaeg vajab fikseerimist, selle taga peab olema poliitiline tahe ja see hakkab peale valitsusest," ütles Lipstok.

Märtsis 5,7 protsendi piiri ületanud inflatsiooni kasv ning Eesti Panga poolt järgmiseks kaheks aastaks prognoositud jätkuv inflatsiooni kõikumine muudavad Lipstoki sõnul Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmise 2009. aastaks ebatõenäoliseks, see lükkab edasi ka Eesti eurotsooniga liitumise.

Veel märtsis ütles peaminister Andrus Ansip Äripäevale, et euroga liitumiseks mingeid erakorralisi samme ei astuta. Ka ei kirjutatud koalitsioonileppesse ühtegi euroga liitumist puudutavat kuupäeva ega inflatsiooni alandamiseks mõeldud sammu.

Justiitsminister Rein Langi sõnul on Maastrichti kriteeriumide täitmine tõusujoones liikuva majanduse tingimustes pehmelt öeldes lootusetu. "Inflatsiooni vastu saab võidelda ainult majanduskriisiga," ütles Lang kuu aega tagasi ja lisas, et majanduskriisi esilekutsumiseks tuleb oodata järgmist valitsust.

Paar tundi pärast Eesti Pangas toimunud pressikonverentsi lõppu teatas uue valitsuse rahandusminister Ivari Padar, et Eesti Panga euroga seotud soovitused on mõistlikud ja kattuvad suuresti rahandusministeeriumi seatud eesmärkidega.

"Kinnitan, et valitsus teeb kõik endast sõltuva, et Eesti saaks eurole üle minna võimalikult kiiresti," ütles Padar ja lisas, et riigi eelarvestrateegia, mille üheks osaks on tegevuste kava euro käibele võtmiseks, võetakse vastu mais. Rahandusministeeriumi teatel läheb eelarvestrateegia täna valitsuskabinetti esimesele lugemisele.

Märtsis üle 5,7 protsendi küündinud tarbijahindade kasvu tempo küll alaneb prognoosi kohaselt juunini, kuid saab siis sisse uue hoo, kui hakkab kehtima varem kokku lepitud soojusenergia käibemaksu tõus. 2008. aastal ületab inflatsioon 5,5 protsendi piiri. 2009. aastal peaks inflatsioon uuesti 4,3 protsendini alanema.

Eesti Pank prognoosis 2007. aasta majanduskasvuks 8,4%, järgmiseks aastaks 6,5% ning 2009. aastaks 5,6 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing