Varssavi börsil šanss PTA läikima lüüa

Tarvo Vaarmets 19. aprill 2007, 00:00

Varssavi börsi kaudu pääseks PTA aktsiale ligi ka Poola pensionifondid, mis praeguste seaduste kohaselt saavad väljaspool koduturgu noteeritud väärtpabereid osta vaid piiratult. Veelgi enam - Hansabank Marketsi maakleri Raido Lillemetsa sõnul jõuab PTA tõenäoliselt ka palju suurema huviringi vaatevälja. "Ma arvan, et väga paljud Balti turgu nii palju ei vaata kui Poolat," vihjas Lillemets võimalikule välisinvestorite huvi kasvule.

Poola pensionifondide investeeringuid piirav seadus on toonud kaasa Varssavi börsi kõrge hinnataseme, mida Suprema aktsiamaakleri Andres Kaljo sõnul võiks alla sikutada vaid vastava seaduse muudatus. Kaljo tõi välja ka seaduspärasuse, mille järgi peaks kahel eri börsil noteeritud aktsia hind olema mõlemal väärtpaberiturul sama.

"Mis tähendab, et PTA aktsia Varssavis noteerimise korral võib aktsia hind Tallinnas tõusma hakata, kui Varssavis peaks aktsiat kõrgemalt hinnatama," ütles Kaljo.

Raido Lillemetsa arvamust mööda võib Poolas PTA aktsia ostu- ja müügihinna vahe olla küll suurem ja hind laiemalt kõikuda, kuid kokkuvõttes peaks Tallinnas noteeritud aktsia tema sõnul Varssavi hinnatasemega "ilusti kaasa liikuma." Seda siis loomulikult nii tõusu kui ka languse korral.

PTA emafirma suuromanik Indrek Rahumaa selgitas, et vastavalt Euroopa Liidu seadusandlusele koostatud noteerimisprospekt on PTA-l olemas, mistõttu ettevõttel "piisab Varssavi börsi kriteeriumite täitmisest." Kust Varssavi börsi jaoks vajalikud aktsiad võetakse, ei osanud Rahumaa veel öelda.

"Kuna projekt on alles varases staadiumis, pole vastavaid otsuseid vastu võetud. Kaalume kõiki võimalusi," vastas ta ka küsimusele uue aktsiaemissiooni teemal.

PTA aktsionäre puudutab kahtlemata ka mõni päev tagasi ilmunud teade seadusest tuleneva kohustusliku ülevõtmispakkumise kohta. Kuna esmaspäeval lõpetati PTA omanikfirma Alta Capital Partnersi (ACP) aktsionäride leping, mille järgi teostasid ACP omanikud PTAs kontrolli ühiselt ehk olid sisuliselt kohustatud saavutama üksmeele, siis nüüd sai ACPs ja seeläbi ka PTAs kontrolliva positsiooni enda kätte Indrek Rahumaa üksi.

"Aktsionäride vaheline leping on lõpetatud ja PTAd kontrollib Alta Capital Partners, mille taga olen lõppastmes mina," kommenteeris muudatust ACPs 69,2%-list osalust omav Indrek Rahumaa. ACP hoiab PTAs aga omakorda 69,2% suurust positsiooni.

Kohustuslik ülevõtupakkumine vähemusaktsionäridele ei tähenda aga, et Rahumaal oleks plaan PTA Tallinna börsilt ära viia, vastupidi - ta avaldas lootust, et "enamik olemasolevaid investoreid otsustab siiski jääda PTA aktsionärideks." Samas on börsil olemise tingimuseks teatud hulk vabalt kaubeldavaid aktsiaid. Kui pakkumise tulemusena peaks vabalt kaubeldavate aktsiate arv oluliselt langema, siis otsustatakse edaspidine Rahumaa sõnul vastavalt olukorrale. Taolist situatsiooni saab näiteks juhtida ka ülevõtupakkumise hinnaga, mis seadusele järgi peab olema õiglane.

"Õiglane hind ülevõtupakkumises ei pruugi vastata hetkel valitsevale turuhinnale," jättis Rahumaa võimaluse ka turuhinnast madalama pakkumise tegemiseks.

Varssavi börsil välisfirma noteerimist võib pidada üpris uuenduslikuks ettevõtmiseks.

Ehkki esimene piiritagune ettevõte toodi Poola aktsiaturule juba 2003. aastal, on neid praeguseks jõudnud koguneda kõigest kaksteist, mis on ligi kolmesaja Poola börsiettevõtte kõrval suhteliselt tühine näitaja.

Hoolimata väikesest koguarvust on välistegijate esikolmik vägagi nimekas (Ungari naftarafineerija MOL, Austria Bank ja Tšehhi energiatootja CEZ) ning seetõttu kuulub börsi 511 miljardi zlotisest (2,1 triljonit krooni) koguväärtusest koguni kaks viiendikku välisfirmadele.

Kuna kõrgete hinnatasemete poolest kuulsal Varssavi börsil on potentsiaalne võimalus oma ettevõtte turuhinda "kuntslikult" tõsta, tuleb mõelda ka enda tuntuse suurendamisele poolakate seas. PTA Grupp tegi sellega algust viie kuu eest, ostes seitsme kauplusega Poola naistepesu jaemüügiketi Splendo.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing