Padar: tulumaksuvabastus säilib ka pärast 2009. aastat

ÄP 24. aprill 2007, 00:00

Eile vastas aripaev.ee lugejate küsimustele rahandusminister Ivari Padar.

Kas lõpetate tulumaksuvabastuse eluasemelaenudelt?

Eluasemelaenu intresside maksuvabastuse kaotamine või piiramine saab tulla päevakorda siis, kui maksuerisus on oma ülesande täitnud ja pole enam põhjendatud.

Millal kaob eraisikul ära tulumaks reinvesteeritud aktsiatulult?

Tõepoolest on mõistlik kaotada äriühingute ja eraisikute erinev kohtlemine aktsiatulu reinvesteerimisel. Uus tulumaksuseadus on ettevalmistamisel. Sellega viiakse meie ettevõtete maksustamine kooskõlla ELi liitumislepingus lubatuga ning kaotatakse ära äriühingute ja eraisikute erinev kohtlemine aktsiatulu reinvesteerimisel. Sõltuvalt sellest, kui kiiresti suudab uus Riigikogu seaduse vastu võtta, võiks see juhtuda mitte varem kui 1. jaanuaril 2008 või hiljem.

Kas investeeringute tulumaksuvabastus kaob ära?

Hea küsija peab silmas ilmselt praegu kehtivat ettevõtte tulumaksusüsteemi, kus on maksustatud ainult ettevõtlusega mitteseotud kulu ja jagatavad dividendid. Mis puudutab selle süsteemi tulevikku, siis on otsustatud, et me muudame tulumaksuseadust selliselt, et ka pärast 2009. aastat säilib tulumaksuvabastus kasumi investeerimisel firma arengusse.

Mida plaanib rahandusministeerium teha tarbimise pidurdamiseks, säästmise suurendamiseks ning üleüldse majanduse "pehme maandumise" tagamiseks?

Eestis kehtiva valuutakomitee süsteemi tõttu ei ole valitsusel võimalik kontrollida raha hinda ehk siis intressimäärasid. Seega on valitsuse käsutuses ainult eelarve- ja maksupoliitilised vahendid inflatsiooni mõjutamiseks ning majandustsükli languse pehmendamiseks. Rahandusministrina seisan kindlalt selle eest, et järgmise aasta eelarve saaks tehtud ülejäägiga. Samuti muudame tulumaksuseadust selliselt, et eraisikute investeerimisvõimalused oleks paremad ning et eraisikuid koheldaks börsitehingute maksustamisel võrdselt äriühingutega.

Mis saab alkoholiaktsiisist?

Alkoholiaktsiisi 10protsendilise tõusu alates 2008. aastast otsustas juba eelmine valitsus. Olen seisukohal, et alkoholiaktsiisi tõus peab olema proportsioonis majanduskasvuga, et säiliks maksu mõju.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing