Võltsarvete võtjad siluvad makse

Väinu Rozental 24. aprill 2007, 00:00

Maksu- ja tolliameti (MTA) kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe sõnul edastas MTA selle aasta algul regionaalsetele maksu- ja tollikeskustele kontrollimiseks ning väärteomenetluse alustamiseks 318 äriühingu nime, mis on kasutanud 1. jaanuarist 2005 kuni 31. märtsini 2006 Lõuna-Eestis tegutsenud 28 varifirma ehk nn arvevabriku fiktiivseid arveid.

Veermäe andmeil ületas fiktiivsete arvete maht 61 miljonit krooni, käibemaksu puhul oli kogukahju 9,3 miljonit krooni ning tulumaksu puhul ligi 18 miljonit krooni. MTA märgukirjale on reageerinud ligi pooled arvevabrikute tehingupartnerid ning tagasi on nad maksnud kokku 3,8 miljonit krooni käibemaksu ja 6 miljonit krooni tulumaksu.

"Nende firmade osas, kes pole oma maksudeklaratsioone vabatahtlikult korrigeerinud, on MTA alustamas kontrolle ning väärteomenetlust," rääkis Veermäe. "Meie maksuhaldureil on aega firmasid kontrollida kuus aastat, kui tegu on tahtliku tegevusega."

Veermäe kinnitusel ei tohi ta ühegi arvevabrikute tehingupartneri nime avaldada. "Nende hulgas olid meie üllatuseks ka mõned äriühingud, mis kuuluvad erialaliitudesse," oli ainus, mis Veermäe firmade kohta ütles. Ta täpsustas, et võrreldes varasemate aastatega on fiktiivsete arvete vormistamine muutunud tunduvalt korrektsemaks. "On näha, et dokumentide koostajad on palju vaeva näinud," lisas Veermäe.

Seni suurim arvevabriku juhtum sai avalikuks eelmise aasta juuli algul, kui Tartus ja Tartumaal peeti kinni kümme inimest ning kõik nad võeti Tartu maakohtu loal pooleks aastaks vahi alla. Ajakirjanduses avaldatud nappide andmete põhjal olid kinnipeetute hulgas Tauri Berg, keda on korduvalt kriminaalkorras karistatud, raamatupidamisharidusega Arnold Lõhmus, OÜ Tava Mets juhatuse liige Jaanus Kiis ja tartlane Margus Kangur.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri majandusosakonna vanemprokuröri Kaire Hänilese kinnitusel on kõik kümme praegu vabaduses. "Mõni sai varem lahti ja mõni oli pool aastat vahi all," rääkis Hänilene.

Tema sõnul on kahtlustatavate ring suurem kui kümme inimest. "Kriminaalasja uurimine käib aktiivselt," sõnas Hänilene. "Kellelegi süüdistust veel esitatud pole, sest asi pole prokuratuuri jõudnud." Eelmise aasta juulis kahtlustati vahistatuid rahapesus, valeandmete esitamises maksudeklaratsioonides ja sellisele tegevusele kaasaaitamises.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing