Mustvee linn tahab saada Peipsi-äärseks pealinnaks

Merike Lees 26. aprill 2007, 00:00

Aprillikuine Mustvee on hall ja tolmune. Majad, mis vajaks hädasti kõpitsemist, seisavad kurvalt tänava ääres reas. Pealinna südames, planeeritava reisisadama kail loobib seitse-kaheksa kalameest lanti. Rohkem inimesi linnas ei näigi olevat. Kusagilt ei paista veel tulevast pealinna.

Otsime fotograafiga seda kohta, kuhu kerkib 200 korteriga majadekompleks. Otsime Arco Vara maaklerilt saadud juhiste järgi tühermaad, mis oleks 100 meetri kaugusel järvest. Seikleme Raja külas ringi, kuid otsitud arendust ei leia. Loobume ja tuleme sadamasse tagasi. Tee ääres märkame SCS Kinnisvara suurt kuulutust, puude taga näeme ka ehitusplatsil maja vundamenti. Kas tõesti teine suur uusarendus Mustvees? Ei, see ongi seesama arendus, mida müüb ka Arco Vara.

SCS Kinnisvara OÜ juhilt Salmen Shoisilt saame teada, et äri läheb hästi: esimene üheksa korteriga maja on juba broneeritud ja broneerijateks on kõik soomlased. Arco Vara maakleri Kai Muiste sõnul peaks aga kaks korterit veel vabad olema. Lepinguid ei ole veel allkirjastatud ühegi ostajaga. Maja ise peaks aga valmima juunikuus.

Vaatan, kuidas 1,5meetrine kõrkjamüür järve ääres kohiseb. Ei tea, kui hea vaade esimese korruse korterist järvele on ja kas üldse on. Fotograaf leiab, et kõrkjad ongi head, kaitsevad tuule eest.

Huvitav, kas need soomlased, kes korteri omale broneerinud, on ka kohapealsete oludega tutvumas käinud või peibutabki neid Euroopa suuruselt neljas järv, mis "pakub aastaringselt palju võimalusi vaba aja veetmiseks, nagu näiteks kalastamine, purjetamine, veesuusatamine jt veespordiga seotud alad", nagu lubab majade arendaja OÜ Epitome.

Epitome OÜ kuulub abielupaar Rodney ja Ilona Josephsonile, kelle ametlikud kontaktid viivad Soome. Firma Eesti esindaja Margus Metsaääre sõnul on Ilona Eesti ja tema abikaasa USA kodanikud, kes resideerivad Soomes.

"Ei julge öelda, et soomlased oleks kohapeal käinud," nentis Metsaäär. Ta usub, et korterid on ilmselt osa, kui mitte suurema osa aastast tühjad, sest välja ei ole neid kellelegi rentida. Lisaks soomlastele üritavad nad kortereid müüa ka venelastele - kohtumised on toimunud juba Peterburi maakleritega ning Vene suunda üritatakse tugevdada. Et meelitada eestlasi Mustveesse kinnisvara soetama, pakutakse välja 80:20 finantseerimisskeemi, mis tähendab, et uus omanik omandab korteri 80 protsendi ulatuses ning 20 protsendi omanikuks jääb arendaja.

Sadam, mille ümber kõik need arendused koonduvad, on linnavalitsuses alles visiooni tasandil. Linna majandusnõuniku Lembit Mangulsoni sõnul võib sadam valmida alles kolme kuni viie aasta pärast, sest praegu pole detailplaneeringutki. Uus sadam rajataks sõja ajal puruks pommitatud sadama kohale, millest on veel muulid säilinud.

Detailplaneeringu taga seisab ka Epitome hotelli, spaa ja konverentsikeskuse rajamine. Esialgne kava oli see teha kuuekordne ja kolme tiivaga: eraldi spaa-, konverentsi- ja hotellitiib, selgitas Metsaäär.

Loodame, et Josephsonid on ikka tõsised tegijad. Varasemad kokkupuuted selliste ärimeestega, kes vaid lubavad, kuid reaalselt midagi ei muutu ega arene, on meid muidugi ettevaatlikuks teinud.

Idee poolest on Josephso-nide kinnisvaraprojekt väga hea, Mustvee linnal on kaalukaid eeldusi saada Peipsi pealinnaks. Kahtlen aga, kas nad 2008. aasta keskel jõuavad Mustvees avada ligi 170 toaga hotelli, spaa, konverentsi- ja meelelahutuskeskuse, nagu oma veebilehel lubavad.

Maavalitsus on Mustvee arengule suurel määral kaasa aidanud. Tänu Kalevipoja uisumaratonile ning Kalevipoja kala- ja veefestivalile on paik tuntust kogunud ja atraktiivsemaks muutunud. Arenguvisioonid on seotud Mustveesse sadama rajamisega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing