Toastmasters klubi aitab esinemist lihvida

Jaana Liigand 30. aprill 2007, 00:00

ASi IMG Konsultant juhtimistreener Mats Soomre, kes on Toastmastersi Tallinna klubi asutajaliige, räägib lähemalt avalikust esinemisest ja klubi tegevusest.

Kas Eesti juht on hea esineja?

Ma ei usu, et meil on juhte, kes ei tea, kuidas esineda. Kõik on avaliku esinemise kohta mingil määral kuulnud või lugenud. Iseasi on, kas neil on aega ja tahtmist sellega tegeleda ja kas nad peavad oluliseks, kuidas esinemine lõpuks välja tuleb.

Võin öelda, et kolmandik juhte on väga head esinejad, kolmandik on lihtsalt head ja kolmandiku kohta võiks öelda, et meil on esinemisest erinev arusaam.

Kuidas on võimalik saada heaks esinejaks?

Kui ainult elu õpetab, siis õpitakse kaua. Pigem tuleb tulla raamidest välja, valida valdkond, mida tunned, ja hakata harjutama. Enamik esinejaid ei harjuta. Tõenäoliselt mõtlevad nad, et võiksid seda teha, kuid nad ei tee seda reaalselt.

Kui nad räägiksid iga kõne kaks-kolm korda läbi, oleks tulemus oluliselt parem. Need, kes on kogenud, võivad improviseerida, aga neil, kellel baasi all ei ole, ei maksaks seda teha. Juhtub lihtsalt nii, et see, mida kõneleja mõtleb, ei tule välja.

Oleneb muidugi ka inimesest. Mõnele aitab sellest, et ta loeb raamatut, paneb oma kogemused ja oskused juurde ning teebki ära. Teine, kellel kogemus puudub, saab sama info kätte, kuid ei oska seda seostada. Aga see ei tähenda veel, et ta oleks halb esineja.

Kus saaks juht oma esinemist harjutada?

Üks võimalus esinemist õppida on tõesti meie oma Toastmastersi Tallinna klubi - tule ja harjuta! Meilt on aastate jooksul läbi käinud väga erinevaid esinejaid, osa neist on juba väga head, kuid soovivad pisut enesekindlust juurde saada. Samuti on meiega liitunud täielikke algajaid.

Mis siis, et uus inimene on veidi närvis ega ole piisavalt enesekindel. Samas on hea näha, kui kõnel on struktuur ning ta julgeb olla teistest erinev. Kui tema sõnum jääb meelde, ongi ta järelikult hea esineja.

Pealegi, me ei saa panna ühte patta kogenud esinejat ja algajat. Aasta-kahega on meil klubis välja kujunenud selliseid kuldseid esinejaid, et lihtsalt vaata ja naudi!

Mis võiks veel olla hea esineja mõõdupuuks, peale selle, et kõne jääb meelde?

Üks on kindlasti sisu, see, millest sa räägid. Sa pead asja tundma, sellesse uskuma. Pole mõtet minna inimestele rääkima asjadest, mida sa ise tegelikult ei jaga.

Sellegipoolest, teadmised ei tee kedagi veel heaks esinejaks, on olemas palju oma ringkonnas tuntud tegijaid, kes on väga head eksperdid, kuid ei pea esinemist üldse tähtsaks.

Tippesinejate puhul tuleks üldse eeldada natuke laiemat maailmapilti, kui kitsalt valdkond, millest nad parasjagu räägivad.

Näiteks võib saalist tulla küsimusi seoste kohta teiste valdkondadega, esineja võiks suuta neile vastata. Või ka julgus: kas esineja julgeb öelda kahesaja inimese ees, et see oli nii hea küsimus, et tema selle vastust küll ei tea? Julgus, usk iseenda võimetesse, enda teadmistesse ja edasi tulevad juba puhtalt suhtlemisoskused. Küsi, kuula, räägi - need võiksid olla võtmesõnad.

Kui palju ja kui ruttu on võimalik esinemisoskust koolitustel arendada?

Kui sul on vaja esineda kahe nädala pärast, siis meie klubist seda oskust ei saa. Poole aastaga ehk olukord muutub.

Koolitusega on teistmoodi. Kui lähed koolitusele tõsise sooviga õppida, saad sealt kindlasti midagi. Neil aga, kes lähevad eelarvamusega, oleks targem raamatut lugeda. Ilma tahteta pole mõtet koolitusele tulla. Siiski jääb ka koolituse puhul küsitavaks, kas osaleja ikka hakkab tegema seda, mida kuulis.

Aga kui juba homme on ees esinemine, millele tuleks siis tähelepanu pöörata?

Ma ei usu, et sellisel juhul oleks üldse võimalik midagi kardinaalselt muuta. Tee seda, mida sa teed. Mine räägi nii, nagu asjad on, ole inimene, suhtu teistesse kui samasugustesse inimestesse, ära arva, et sa oled neist targem või rumalam.

Parem on olla välja puhanud, kui öö läbi harjutada. Aga kui aega on umbes nädal ning inimene käib selle aja jooksul kolm korda kahe ja poole tunnisel treeningkoolitusel ning teeb kodus samapalju iseseisvat tööd, võib saada suurepäraseid tulemusi. Iseasi on see, kas on olemas juhti, kellel oleks korraga nii palju aega kulutada.

Nii taandubki hea esinemine sellele, kui hilja keegi ärkab. Esinemine vajab igal juhul ette valmistamist.

Juhul kui on vaja kedagi esinema kutsuda, tuleks tõsiselt kaaluda, kas sellest inimesest on head esinejat. Pole mõtet väga paluda, lootes, et inimene ei oska "ei" ütelda. Sellest ei tule midagi head, kui inimene ei taha esineda ja teab, et tal ei ole näiteks aega või tahtmist ette valmistada. On olemas ka selliseid inimesi, kes oleksid head esinejad, kuid neil tõesti puudub tahtmine.

Milliseid oskusi klubi kokkutulekutel harjutatakse?

Näiteks, kuidas oma mõtet 5-7 minuti jooksul edasi anda. Asjal on ka teine pool: teisi esinejaid tuleb analüüsida ja hinnata, anda tagasisidet, mis on samuti väga oluline.

Veel on meil kiirkõnede voor, kus antakse teema ette ja tuleb üks-kaks minutit rääkida. Ettevalmistuseks on aega nii palju, kui kulub toolilt püsti tõusmiseks. Harjutame ka ette antud seisukohtade argumenteerimist, mis on keerulisem kui lihtsalt enda seisukoha esitamine.

Kuidas klubi liikmeks saada?

Me oleme proovinud hoida klubi sellisena, et liikmete hulgas ei oleks ainult ühe või kahe eluvaldkonna esindajaid. Sageli kutsume ise kedagi liituma. Inimestel on nii palju huvisid, et kui neid isiklikult ei kutsuta, siis paljud lihtsalt ei tule.

Aga need, kellel on endal huvi, võtavad meiega ise ühendust, helistavad, saadavad e-kirja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:31
Otsi:

Ava täpsem otsing