Firmajuht jääb Wall Streeti rahaliigutajale palgas alla

Martin Hanson 14. mai 2007, 00:00

Wall Streeti rahaliigutamisguru James Simons teenis eelmisel aastal 18 miljardit krooni, mis on "kõigest" neljandik Eesti riigi tänavusest eelarvest. Apple'i juhi Steve Jobsi mullune teenistus oli peaaegu poole väiksem ehk 10 miljardit krooni.

Enamik miljardäridest teenis tulu nii investeerimissummade pealt protsentidena kui ka isiklikest investeeringutest enda juhitud aktsiafondidesse.

Näiteks Simons teenis isikliku raha kasvatamisega ligi 7 miljardit krooni. Samas investor Thomas Boone Pickens teenis koguni 12 miljardit krooni kogu teenistusest isikliku raha kasvatamisest.

Elu on olnud imeline kõikidele aktsia- ja varahaldusfondide juhtidele. Laenatud raha on odav, mis tähendab, et ülevõtmised ja väljaostud on lihtsad korraldada ning lisaks on aktsiaturg kohelnud kõiki hästi.

2006. aastal kasvasid Ühendriikides kõik aktsiafondid kokku kuni 24 protsenti.

Kahekümnest paremini teenivast Wall Streeti tegelasest on tervelt 16 miljardärid, samas kui kahekümnest suurima teenistusega ettevõtte juhist vaid neli saavad sama suurte summadega kiidelda.

Fondijuhtide rahastamise skeemid on väga erinevad. Kommertspankades on tasustamine kindlasti teistsugune kui erainvesteerimispankades ning fondihaldusettevõtetes, kus need skeemid on tunduvalt agressiivsemad ning pigem tulemusele orienteeritud.

Ühendriikide fondijuhtide kasumid on nii suured, kuna seal ringleb tunduvalt rohkem raha, millelt ka kasumid ja marginaalid on hoopis teistes suurusjärkudes.

Samas töötame me siin ka selle nimel, et muutuda kunagi sama suurteks. USAs on ikkagi pea sada aastat kogemust ja ajalugu aktsiabörsil, me liigume siin alles lapsekingades.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing