Nõudlus uute büroopindade järele püsib Tallinnas suur

Dea Hüvonen 14. mai 2007, 00:00

Eesti kiire majanduskasv on jõudsalt hoogustanud kontoripindade arendustegevust.

Vaatamata paari aasta jooksul suurenenud büroopindade uusehituse mahtudele, ei ole see tänini põhjustanud Tallinnas ülepakkumist. Pealinnas on endiselt suur nõudlus uute ja kvaliteetsete pindade järele.

Käesoleval aastal on Tallinna lisandumas umbes 60 000 ruutmeetrit uut kontoripinda, mis jätab huvilistele piisavalt valikuvõimalusi. Kui lähiaastate majanduskasv vastab prognoosidele, siis leidub uutele objektidele ka kasutajaid. Kasvuruumi on nii uute ja laienevate ettevõtete arvel kui ka seeläbi, et soodsas majandusseisus on firmad võimelised suurendama oma pinnakasutust töötaja kohta. Jätkuvalt on turul nõudlust ja vähesemal määral ka pakkumist võõrandamiseks ehitatud kontoripindade osas. Edukateks projektideks kujunesid Admirali maja ja Veerenni ärimaja, mis on mõlemad tänaseks järelturul nõutud, hinna kasv on seejuures olnud märkimisväärselt suur.

Kliendid eelistavad peamiselt Tallinna südalinnas asuvaid nüüdisaegseid kontorihooneid, samas on suur huvi ka vanemate heas seisukorras olevate ruumide järele. Nõutuimad on 100-300 m2 suurused bürood.

Kuid tulenevalt kesklinna uute pindade vähesest pakkumisest ning üha suurenevast vajadusest piisava hulga parkimiskohtade järele ehitatakse üha enam büroohooneid kesklinnast eemale äärelinna. Kontoripinna valikul on kliendile määravaim hoone vanus ja sellest tulenev kvaliteet, samuti parkimisvõimalused ja juurdepääs. Mitmed olemasolevate büroohoonete omanikud on tänu uute kontoripindade lisandumisele sunnitud oma üürnike hoidmiseks tegema järjest enam investeeringuid pinna kvaliteedi säilitamiseks. Vakantsus on uuemates ja hea asukohaga büroohoonetes minimaalne, ulatudes ca 5 protsendini. Vanemates büroomajades on vabade pindade olemasolu suurem.

Renditasemed on juba mõnda aega püsinud suhteliselt muutumatutena või natukene isegi tõusnud. BPE Kinnisvaraeksperdi prognoosi kohaselt jäävad kontoripindade vakantsused Tallinnas ka lähitulevikus madalaks ning rendihinnad näitavad pigem kasvu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing