Kaks abivahendit jooksjale

Rivo Sarapik 16. mai 2007, 00:00

Ehkki vormilt on koostööd sarnased - sporditarvete tootja ja elektroonikafirma heitsid tulemuse nimel ühte -, erineb tulemuste sisu. Nike+ on mängulisem, lõbusam ning mõeldud pigem pühapäevajooksjale, kes ei tee rasket trenni võistlusele mõeldes. Adidase ja Polari sünergia aga pakub tõsisele spordihuvilisele abi ja infot, mida on tarvis just võistluseks ettevalmistusel.

Nike+ ühendab omavahel iPodi Nano ja Nike jooksujalatsid. Selle tarvis on kaks kiipi: esimene läheb iPodi külge, teine jooksujalatsi talla sisse. Jalatsisse paigaldatav andur mõõdab distantsi, treeningut tehes põletatud kaloreid ja kiirust.

See info kuvatakse iPodi ekraanile, kuid seadme taskust urgitsemise vältimiseks ütleb mees- või naishääl soovitud info ka ühe nupuvajutuse peale. Samuti saab rasketeks hetkedeks valida ühe nn energiasüstiloo, mida samuti nupuvajutusega vajalikul hetkel käima panna.

Kui ühendada iPod pärast lippamist arvutiga, laeb seade info automaatselt arvutisse ja näitab tehtut graafiliselt. Programmi kasutamiseks tuleb jooksjal registreerida end Nike kodulehele toodud keskkonnas.

Veebilehe näol on tegemist Nike+ kommuuniga, kus peale enda konto hoidmise saab suhelda ka teiste samasuguste huvilistega. Nii on seal võimalik teha treeningplaan, püstitada endale eesmärke - näiteks 100 km kuu ajaga - või järgida kalorikulutamise plaani. Et trenni ja eesmärgisaavutamist lihtsustada, saab mõne teise kasutaja duellile kutsuda.

Näiteks kes saab esimesena kokku distantsi 500 km või lippab miskit vahemaad kiiremini. Samuti saab kutsuda kuni 50 inimest omavahel võistlema või mingit ühist eesmärki täitma.

iTunesi vahendusel saab kas ise sportimiseks loodud helifaile üles või teiste aktiivsete liikmete kogumikke alla laadida.

Kogemus näitas, et aprilli esimesel nädalavahetusel polnud Eesti veel Google'i jooksjate maailmakaardil, viisin meid sinna. Et võistlemiseks ettevalmistus tähendab tihti palju ja pikapeale ka nüriks muutuvaid distantse, pakub Nike+ head vaheldust. Samas on info, mida mängija pakub ja kuvab tõsisele harrastajale liiga pealiskaudne. Puudu on pulss ja muu sellega seonduv, nii sobibki see pigem pühapäevajooksjale, kes oma lõbuks kilomeetreid kogub ega tee väga põhjalikku trenni.

Erinevalt Nike ja Apple'i koostööst ei rõhu Adidas ja Polar lõbule, vaid tõsisele trennile. Selle tulemusena on sündinud komplekt, mis koosneb pulsikellast, rinnaandurist, jalaandurist, lisaks Adidase jooksusärgid meestele-naistele ja jooksusussid tootesarjast adiStar Fusion. Komplekt annab sportijale võimaluse mugavalt, ent täpselt trenni teha. Pole ei segavaid vöösid ega juhtmeid.

Jooksjale tähendab kahe firma koostöö peamiselt vabanemist tülikast südamelöögiandurit hoidvast vööst, mis muidu rindkerele käib ning võib liikudes - eriti sprintides - häirida.

Andur Polar WearLink kinnitub trukkidega jooksusärgi külge, liibuva särgi rinnaesisel on kiud, mis pulsikellale andurist infot edastavad. Just nagu pulsikella rinnavöö.

Samuti sisaldab koostöö jooksususse, mille jalaanduri S3 - see loeb samme, distantsi, sammutihedust ja kiirust - saab peita talla sisse spetsiaalsesse süvendisse. Kui selle seeria mudelid ei meeldi või sobi või pole vajadust uusi hankida, saab anduri nn kahvliga kinnitada ka teiste jalatsite paelte külge.

Komplektis olev kell Polar S800 on tootja üks tippmudeleid ning pakub peale pulsikella n-ö tavafunktsioonidele - pulsi jälgimine, keskmiste pulsside ja trennitsoonide arvutamine, treeningpäevikud jms - ka näiteks võimalust saada teada enda treenituse aste. Jalaanduriga koostöös aga arvutab kell, kui ökonoomselt jooksja trenni teeb, ning annab tulemuse teada indeksina, millega enda arenemist saab jälgida.

Andureid võib kellaga suhtlema panna mitu - näiteks sisehallis jooksmiseks üks jalaandur, maastikul lippamiseks teine. Loomulikult suhtleb kell infrapuna abil ka arvutiga. Seega ei pea pärast trenni andmeid ise arvutisse toksima, vaid saab need nupuvajutusega Polar Pro Trainer 5

tarkvarasse saata. Nimetatud programmiga saab ka treeningplaane koostada ning need siis omakorda kella kanda, et neid rajal jälgida.

Tehnotrendi paarinädalane kogemus näitas, et tegemist on tõesti lihtsa ja võimalusterohke süsteemiga. Kasutamiseks on vaja vaid jalaandur kalibreerida - mõõdetud distantsil vähemalt kilomeeter sörki ning seade mõõdabki täpselt.

Treenin neli-viis korda nädalas maratoniks ega oskakski rohkem mingeid andmeid kellalt või süsteemilt oodata. Kell on mugav, disainilt hea ning kasutatav hõlpsasti ka liikumise ajal - näidud on selleks piisavalt selged ning nupud mugavalt suunaga ülespoole disainitud.

Puudust tundsin vaid funktsioonist, mis jälgib pärast trenni pulsi käitumist ehk näiteks viie minuti jooksul seda, kui kiiresti pulss langeb.

Fotod: Maris Ojasuu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing