Lahkuv Riigikogu tegi rekordilised arved

Kadri Jakobson 16. mai 2007, 00:00

Kuu autokütuse arve 17 000, mobiiliarve 11 000, valijatele väljategemine 9000 krooni, fraktsiooni lõpuseminar ligi 22 000 krooni - sellised olid lahkuva Riigikogu valimiseelsed kuluhüvitiste rekordid.

Jüri Tamm on kostitanud Hispaania suursaadikut Hispaania restoranis Buen Provecho, mille väikeosanik on Tamme enda tütar. 1633kroonisest arvest kulus 783 krooni veinidele.

Pikantseks teeb asja see, et Tamm on ostnud kaks veini, mida toob maale talle kuuluv firma Kiil & Co. Principe de Viana "1423" ja Marques de Giron Summa varietalis.

Tamm selgitab, et restoranil on ainuõigus tema firma veine müüa. "Aga seal pole muid veine ja arvan, et need on kõige paremad veinid, mida Eestis on. Meie firma slogan on: müüme seda, mida tarbime," räägib Tamm.

Küsimusele, kas pole siin huvide konflikti, vastab Tamm: "Vastupidi, pakun seda, mida ise tean ja mida aktsepteerin. Olen harjunud pakkuma külalistele seda, mis on hea. Kas seda kulu peab hüvitama, on juba ise küsimus."

Ants Pauls on palunud hüvitada 2000kroonise bowling'u-arve. Selgituseks on ta kirjutanud: kohtumine noorte valijatega.

"Oli kohtumine ja jutuajamine IRLi Narva noortekoguga, nad mängisid pärast bowling'ut. Ega noori pole lihtne kokku saada," selgitab Pauls.

Lisaks on Pauls esitanud komandeeringutaotluse Tartus vabariigi aastapäeva presidendi vastuvõtul käigu kohta.

"Mõtlesin pärast ringi, kuid ei saanud enam taotlust tagasi võtta. See pole selles majas tavaks," räägib ta. "Ma küsisin ka teiste käest, kuid selgus, et üldiselt ei esitatud. Ka mina ei pidanud seda mõistlikuks, ehkki selliste suurte ürituste puhul taolisi komandeeringuid kirjutati. Mõtlesin pärast ümber," märgib Pauls. Sellegipoolest maksti Paulsile presidendi vastuvõtul käimise eest päevaraha - kahe päeva eest 160 krooni.

Pole teada, kas äsja Mustvee linnapeaks valitud Mati Kepile mõjus naistepäevaeelne ärevus, kuid tema on tankinud suurtes kogustes diislikütust ja bensiini vaheldumisi. 6. märtsil on Kepp tankinud kell 16.06 Kuressaare Olerexi tanklast 58,78 liitrit diislit 781 krooni eest. 7. märtsil tankis ta samast tanklast 39 liitrit bensiini 529 krooni eest. Naistepäeval, 8. märtsil, kell 11.21 lasi Kepp paaki joosta 61 liitrit bensiini 780 krooni eest. 12. märtsil kell 16.34 tankis ta 41 liitrit bensiini Jõgeva tanklast, 13. märtsil kell 12.43 samast tanklast 45 liitrit diislit.

"Üks auto läks tehnilisse hooldusesse, oli pingeline periood ja tuli teisega sõita," selgitab Kepp.

Ta lisab, et diiselauto liisingleping hakkas lõppema ning auto oli vaja üle anda. Tolle auto rendiarved esitas ta samuti tööga seotud kulude katteks. "Diiselauto tuli pesta ja korda teha - selles oli küsimus. Bensiiniauto on enda auto. Kui Tallinnas siin tööl käid, naine oma vana emaga ei saa ju ilma autota, kui arstile on kaheksa kilomeetrit ja poodi ka," selgitab Kepp.

Kepp on paar tuhat krooni kulutanud ka tindikassettide ostmiseks. 31. jaanuaril ostis ta 520kroonise kasseti, 2. veebruaril 442kroonise, 20. veebruaril aga kaks kassetti kokku 962 krooni eest.

"Olen kord aastas neid ostnud. Eks nad kulu siin koduse arvuti juures ära," ütleb Kepp.

Suurima kütusearve tegi Jaanus Rahumägi, kes istub ka uues Riigikogus. Veebruaris tankis ta kütust 16 990 krooni eest.

"Kus see bensiin siis võiks kuluda, ei tea?" küsib Rahumägi vastu. Ta lisab, et rohkem tal selle kulutuse kohta öelda pole. Hiljem täpsustatakse fraktsioonist, et kõik kulud, mis ületavad piirmäära võetakse Rahumäe palgast maha.

Need Riigikogu liikmed, kel juhilube pole, sõidavad taksoga. Kui keskmiselt sõidavad saadikud kuus maha 5000-6000 krooni, siis ka siin tehti kõigi aegade rekord. Nimelt sõitis Evelyn Sepp märtsis 8938 krooni eest, kolme kuuga kokku 24 403 krooni. Talle järgnevad Juhan Parts, Eiki Nestor, Trivimi Velliste ja Rain Rosimannus.

Riigikogu ja koduparteiga lõpparve teinud Olari Taal peab praegust Riigikogu liikmete kuluhüvitiste süsteemi alandavaks. Taal ei toonud Riigikogu raamatupidamisse ühtegi tšekki ega söögiarvet. Küll kasutas ta kütusekaarti kuus umbes 3000-4000 krooni eest.

"Kuluhüvitiste süsteem on väga vale süsteem. Süsteem, kus tuleb esitada tšekke, on ilge usaldamatus. See on alandav ja ühele endast lugupidavale riigile sobimatu. Kui riik tahab, siis olgu nagu äris, kus antakse kuus kasutada mingi konkreetne summa. See ei tohiks käia mingi usaldamatuse ja tobeda tšekisüsteemi alla. Või siis on esinduskulu palga sees," räägib Taal.

Ta lisab, et reaalselt on esinduskulud siiski olemas.

"Ka mul olid need, kuid pidasin endale alandavaks viia tšekke. Kulutused on kindlasti olemas, kuid sean kahtluse alla suuruse. Kas ta iga kord 12 000 krooni kuus on, on iseasi," ütleb Taal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing