Tunne oma rikkuse tapjaid

Gert D. Hankewitz 16. mai 2007, 00:00

Kuigi uut kodu ostes ei tohiks liialt koonerdada ning kvaliteetsetele materjalidele odavaid ja halvemaid eelistada, ei tohi olla ka mõttemalliks: mis see paarsada tuhat lisaks ikka on, niikuinii ostan maja üks kord elus.

Mida suurema summa laenad, seda rohkem hakkad kuus tagasi maksma. Mida rohkem on ruutmeetreid, seda suuremad on energia- ning kindlustuskulud, rääkimata hilisematest hooldekuludest.

Kodulaenule ei tohiks kulutada rohkem kui 30-50 protsenti kuu sissetulekust.

Peep Sooman, Pindi Kinnisvara juht
Noor lasteta pere ostab endale maja nelja miljoni krooniga. No mida nad teevad sellega? Laenumakse on 20 000 kuus, sellele otsa autoliising, küttekulud ja maja püsikulud. Kahjuks on inimesi, kes on oma kodu orjad.

Üle võimete elamine võrdub aeglase süsihappegaasimürgitusega - see viib surmani, majanduslikus mõttes. Mis on lahendus? Ära osta alati seda, mida tahad! Lõpmatuseni ei saa krediitkaardile toetuda ning SMS-laenu nõiaringis tiirelda. Kui sul on võlad, siis koosta tagasimaksmise plaan.

Eesti elanike tarbimislaenude jääk oli jaanuari lõpus 8,7 miljardit krooni.

Veiko Sepp, Ericsson Eesti tegevjuht
Eks me kõik näe neid tõusvaid sisetarbimise numbreid. Selle teevad võimalikuks kasvavad sissetulekud ja paremad laenuvõimalused. Headel päevadel võiks koguda ning ka tuleviku peale mõelda.

Aeg on üle vaadata panga- ja väärtpaberikontol olevad summad ning mõelda, kas on ikka nii palju vaba raha praegu vaja ning kas aktsiad või fondiosakud, mis aastate eest soetatud, ikka teenivad seatud eesmärke.

Eesti elanikel oli märtsi lõpus pankades 50 miljardi krooni eest hoiuseid.

Milleks maksta umbes 10 000kroonise sissetulekuga 2000-3000 krooni kuus autoliisingut? Sellele tuleb ju lisaks veel kasko, kohustuslik liikluskindlustus ning ärme unusta järjest kallinevat kütust.

Eestis on praegu Hansa Liisingu näitel keskmine liisingu kuumakse eraisikul 2600 krooni.

Kristjan Lepik, tarkinvestor.ee omanik
Ostsin üle kolme aasta tagasi Volvo mahtuniversaali, kuhu kogu pere sisse mahub. Üldse soovitaks inimestel vähem autodesse ja kroomvelgedesse investeerida, nii hapu tootlusega rahapaigutust ikka annab otsida.

Kui võlakoorem on nii suur, et korraga tagasi maksta ei saa, ei tohi alla anda.

Näiteks eluasemelaenu puhul on võimalik oma intress fikseerida, selle asemel et oodata järgmist Euribori tõusu ning lasta kuumaksetel langemise asemel tõusta.

Krediitkaardivõla puhul on targem kanda laen ümber kaardile, mille puhul küsitakse vähem intressi.

Eesti elanike laenukoormus 86 miljardit krooni on pea kaks korda suurem kui raha, mis lebab kontol.

Inimesed kipuvad arvama, et kui neil on palju kinnisvara ja hea auto, siis nad ongi rikkad. Kummastki pole palju kasu, kui sularahavool on väike.

CNN toob näite ühest 70. eluaastates abielupaarist, kel oli suur maja, kuid vähe raha. Nad müüsid maja maha, panid raha panka ning üürisid korteri. Nad maksid majakulude asemel üüri, raha pangas kasvas ja sularahavool suurenes.

Darren Goodson, kinnisvarabüroo Goodson & Red omanik
Kinnisvaraga raha tegemine pole enam nii lihtne kui varem. Pärast läänemaailma hindadele järelepürgimist kasvab Eesti kinnisvaraturg nüüd normaalselt, umbes 10protsendise aastase hinnatõusuga. Kinnisvarasse investeerides ei tasu enne vähemalt viit aastat suuremat tulu loota.

Inimestel soovitan rentimise asemel alati osta, sest kui laen on tagasi makstud, kuulub kodu neile. Kinnisvarahindade tõustes saab kodu tagatisel laenu võtta, ilma et seda müüma peaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing