Soome ootab ELi abi Vene puidutollide vastu

Sirje Rank 18. mai 2007, 00:00

Ebakindlus toorme osas sundis metsatööstusfirmat UPM Kymmene alustama sel nädalal Soome vineeritehaste töötajatega kõnelusi võimalike tööseisakute üle eeloleval sügisel. Ka Stora-Enso on seisakute eest hoiatanud. Nii rõhutas Soome välis- ja arenguminister Paavo Väyrynen sel nädalal ELi kaubandusvoliniku Peter Mandelsoniga kohtudes, et Brüssel puidutollide teema kindlasti ELi ja Venemaa tänasel tippkohtumisel Samaras üles võtaks.

"See, et metsatööstus hoiatab juba tööseisakute eest, muudab kestva lahenduse leidmise senisest pakilisemaks," tsiteeris ministrit päevaleht Helsingin Sanomat.

Nagu ka Eesti metsatööstus hästi teab, plaanib Venemaa suvel puidu eksporditolli tõsta neljalt eurolt kuupmeetrilt 10 eurole, mis tuleval aastal tõuseb 15-le ja 2009. aastal juba 50 eurole. See võib puidu impordi Venemaalt sootuks seisata. Tänavu on UPM Kymmene ja Stora Enso arvutanud lisakulu Vene puidu eksporditollide tõusust vastavalt 13 miljonit ja 20 miljonit eurot.

Soome opositsioon sarjab valitsust, et see on Soome huvide kaitsel liiga passiivne. "Meil on vaja kahepoolseid kõnelusi Venemaa ja Soome vahel, et küsimus lahendada. Praegu ei või peituda ELi selja taha nii tõsiselt ähvardavas küsimuses," ütles opositsiooni juht Eero Heinäluoma.

Väyrynen arutabki puidutolle lähipäevil Vene majandusministri German Grefiga ning sama võimalus avaneb Vene peaministri Mihhail Fradkovi peatsel Helsingi visiidil. Soome Panga analüüsiosakonna juht Pekka Sutela usub aga, et tollid tulevad niikuinii. Neid kannustab president Vladimir Putin, kes rõhutas toorme väljaveo piiramise vajadust oma viimases aastakõnes.

"Puidu eksporditollide järkjärgulise tõstmise plaanist Venemaa loobuda ei kavatse," kinnitas sel nädalal ka Putini võimalik mantlipärija asepeaminister Sergei Ivanov. Ta ütles ajalehele Vedomosti, et kui teema Samaras üles tuleb, siis järeleandmisi Venemaa ei tee. Ivanov taunis olukorda, kus teisel pool Vene piiri kasvab Vene odava puidu toel töötlemistehaseid kui seeni. Selle asemel tuleb investeerida Venemaa enda tööstuse arendamisse, kaasates välisinvestorid.

Soomes on püütud puidutollide teemat siduda Venemaa pääsemisega WTOsse.

Soome firma Container Finance sõdib Peterburi sadamas ametivõimudega magusa maatüki pärast.

Linn andis maa 49 aastaks firmale konteinersadama laienduseks rendile, kuid nõuab nüüd seda tagasi.

Sel kolmapäeval jõudis vindunud vastasseis füüsilise kokkupõrkeni, kui miilits ja turvamehed kõrvaldasid firma esindaja jõuga masinate teelt, mis lammutasid maha vaidlusaluse krundi ümber ehitatud aia. Varem on püütud takistada krundile juurdepääsu.

Soome välisministri Ilkka Kanerva sõnul "on täiesti arusaamatu, kuidas seaduslike lepingute alusel toimivat firmat on võimalik selliste meetoditega minema ajada", kirjutas Helsingin Sanomat. Minister lubas Soome firma kohtlemise tõstatada riiklikul tasandil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing