Kas valitsuse aktsiisitõusu idee pärineb Äripäevalt?

ÄP 21. mai 2007, 00:00

Andrus Ansip, peaminister
Lugesin Äripäeva, ma ei loe seda väga tihti, aga 07.12.2006 ma lugesin Äripäeva juhtkirja "Tõstame aktsiise - rong on läinud". Ja mida mina siis sealt lugesin?

"Eestis ei tule euro enne 3-4 aastat, sest pole näha, et inflatsioon alaneks nõutud tasemele. Valitsuse maksumeede lükata kütuse, alkoholi- ja tubakaaktsiisi määrade tõus edasi pole samuti andnud inflatsiooni pidurdavat tulemust. Äripäev teeb ettepaneku tõsta aktsiisi määrad juba järgmisel aastal Euroopa Liidu nõutud tasemele. Pole lugu, kui 2007.-2008. aastal inflatsioon veelgi kiireneks, ent see-eest oleks nii umbes 2010. aastaks inflatsioon euro tulekuks trimmis."

Ja veel edasi kirjutab Äripäeva juhtkiri: "Oleme toetanud maksude ümbermängimist otseste maksude - tulu-, sotsiaal-, töötuskindlustuse maks - pealt kaudsetele tarbimismaksudele, nagu aktsiisid ja käibemaks."

Meie juhtiv majandusajaleht on oma juhtkirjaga otsesõnu andnud korralduse Vabariigi Valitsusele ja Vabariigi Valitsus on seda korraldust kuulda võtnud, sest see ei ole mitte niisama ühe inimese arvamuse lugu, vaid see on terve ajalehe juhtkiri. Ja nüüd on korraga pahandus majas, kui öeldakse, et pole kuulnudki. No kuidas saab olla mitte kuulnud, kui juhtkirja tasemel on võetud seisukoht?

Aivar Hundimägi, Äripäeva toimetaja
Võimupoliitikud Andrus Ansip, Eiki Nestor ja Hannes Rumm on valitsuse kiirendatud aktsiisitõusu kommenteerides viidanud Äripäeva ühele juhtkirjale.

Ma ei saa aru, miks peaminister ning kaks juhtivat sotsi üritavad maksutõusu toetuseks kasutada demagoogilisi võtteid, mis hakkavad töötama nende endi vastu ja näitavad neid vassivate ning avalikkusega manipuleerida armastavate poliitikutena.

Jah, Äripäev soovitas aktsiise tõsta, kuid selles samas juhtkirjas ütlesime ka selgelt välja, et kui tuua aktsiiside tõus 2008. aastale, tuleb tulumaksumäära järsemalt langetada.

Kui Ansip põhjendab valitsuse kavandatud aktsiisirallit Äripäevalt saadud korralduse täitmisega, siis ootaks peaministrilt täit pühendumist.

Loodetavasti teatab peaminister juba järgmisel nädalal valitsuse pressikonverentsil tulumaksumäära alandamisest 18 protsendile 2008. aastal. Ka selle otsuse põhjendamiseks saab Ansip lugeda ette 7. detsembri Äripäeva juhtkirja. Nüüd lihtsalt peab lugema ette need laused, mida tema nõunikud polnud enne pressikonverentsi punase pliiatsiga alla jooninud.

Käivitunud diskussioonis võimupoliitikute poolt kasutatavad võtted näitavad, et neil pole tugevaid argumente. Seetõttu otsitaksegi abi demagoogiast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing