Pragmaatilised vaated endasse ja ümbritsevasse

Tiina Kolk 25. mai 2007, 00:00

Mall Nukke eksponeerib ArtDepoos suuremõõtmelisi akrüülvärvidega maalitud kullatud kollaaže ja väiksemaid ikonograafilisi kleebiseid seeriast "Kollektsioon".

Kollektsioneerimist ja asjade ihalemist sümboliseerivad tänapäeval postkaste ummistavad müügikataloogid, reklaamprospektid jms, mis kutsuvad üles tarbima, koguma, omandama. Tarbimismaailmas näiliselt vabaduse valikuna pakutu osutub sügavamalt analüüsides tegelikult valikuvabaduse piiramiseks standardvalikute kaudu. Mall Nukke on kataloogide ja plakatite värvilistest reklaampiltidest kokku kleepinud visiooni tänapäeva maailmast.

Kollaažide tarbeks paberitükikeste rebimine ja mustreisse ladumine ning liimimine on väga meditatiivne tegevus, tunnistab kunstnik.

1990. aastate popkunsti üks keskseid figuure ja Eesti Kunstiakadeemia joonistuskateedri õppejõud Mall Nukke armastab kollaažitehnikat. Juba oma esimesel näitusel, mis toimus 1993. aastal Vaalas, eksponeeris ta esimesi kollaaže.

Mall Nukket peetakse ka moodsate ikoonide maalijaks. Tema võltsikoonide kullas hõljuvad ideed on kuidagi äraspidised, nende mõte ei avaldu alati esmapilgul.

Käesoleva näituse kollektsiooni kavandades maalis Mall Nukke teoseid just ArtDepoo galerii interjööri arvestades ja väljapanek on tõesti mõjus. Üks neid töid läbiv kujund on ring, mis sümbolina võib tähendada meie näiliselt täiuslikku ja lõplikku maailma, aga see võib olla ka keeris, mis imeb ümbritseva endasse… ja toimida maailma kulgu mõjutavate pöördumatute ökoloogiliste protsesside märgina, musta auguna.

Mall Nukke töödest aimub tarbimisühiskonna kriitikat. "Meil ei ole väljavaateid, kui oleme ringis sees," ütleb ta. Kunstnik illustreerib seda tunnet, mis maailm temas tekitab. Küsimused, millele ta vastuseid otsib, jäävad painama.

Küllap märkavad ka vaatajad, et kullasäras peegelduva kaasaja ning selle näiliselt kauni pealispinna all peituvad tarbimisühiskonnale iseloomulikud tühjus ja ükskõiksus. Ometi loodab kunstnik, et ka positiivsed väljavaated tulevikule pole lootusetult kadunud!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:47
Otsi:

Ava täpsem otsing