Tallinn paneb parklat haldama sadamafirma

Kadi Heinsalu 01. juuni 2007, 00:00

Osaühing hakkab koos Vjatšeslav Leedo ja Arco Vara omanike firmaga Varamaad Kinnisvara OÜ rajama Vabaduse väljakule parkimismaja.

"Jättes kõrvale muud kulud, moodustaksid ainuüksi kulutused juhataja tasule koos maksudega likvideerimise kuue kuu kestel üle 20 000 krooni," põhjendas ümberkujundamist linna äriühingute järelevalve osakonna juhataja Vello Ervin.

Uue äriühingu ostmine n-ö valmiskujul maksab umbes 5000 krooni, mis sisaldab nii notaritasu kui ka riigilõivu. Ümberkujundamise kulud on samuti väikesed - alla 1000 krooni - võrreldes summaga, mis linn on passiivselt nõukogus istunud inimestele maksnud.

Paljassaare Sadam loodi 2002 poolsaarele sadama tegemiseks. Kuid enne oli vaja maad riigilt kätte saada. Kuna kohtuvaidlus venib ja on aastatega jõudnud riigikohtussegi, siis firma tegevust pole alustanud. Linn on firmasse pannud raha 1,2 miljonit krooni.

Firmat juhib vandeadvokaat Tarvo Lindma ja nõukogus on selle ajaga istunud 14 inimest, peamiselt poliitikud. Nendele töötasu maksmiseks ongi raha kulunud, sest 2007. aasta alguses oli kassas 172 000 krooni ja 2006. aasta kahjum 242 000 krooni. Igal aastal on makstud tasudeks koos maksudega keskmiselt üle 200 000 krooni. Kuivõrd tegevust firmal pole olnud, on kahjumid aastast aastasse kordunud.

2007. aastast on ASi Paljassaare Sadam nõukogus linnavolikogu liikmetest keskerakondlased Tatjana Vassiljeva ja Gennadi Vihman ning Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni nõunik Jaanus Karilaid.

Eelmisel aastal sai igaüks selle eest üle 20 000 krooni. Lisaks maksis linn Lindmale 42 000 krooni, mis on pea poole vähem kui varasematel aastatel, kui Lindma sai aastas 70 000 krooni.

Lindma kirjeldas oma tegevust firma juhatuses nii: "Aktsiaseltsi tegevuse korraldamine, riigiga läbirääkimiste pidamine seoses Paljassaare sadama varade Tallinna linnale ja sealt edasi ASile Paljassaare Sadam üleandmiseks. Osalemine halduskohtumenetluses vaidluses riigiga." Umbes sama võib lugeda firma iga-aastasest majandusaruandest.

Lindma on 2004. aastast ka linnale kuuluva ASi Lasnamäe Tööstuspark ainuke juhatuse liige kuupalgaga 6000 krooni. Samas on ta kaitsnud Endel Siffi vaidluses linnaga Pae karjääri hoonestusõiguse üle.

Paljassaare sadama nõukogusse on varem kuulunud mitmeid tipp-poliitikuid.

Nii leiame teiste hulgast Vilja Savisaare, Rein Kuusmiku, Anders Tsahkna, Kairi Teniste, Rein Langi ja Arvo Haugi nimed. Peaaegu nad kõik on saanud igakuist paari tuhande kroonist tasu.

Ettevõtja Rein Kuusmik ei mäleta, kelle kutsel ta nõukogus oli ja mida seal tegi. Tema aeg sai läbi 2004. aasta sügisel. Tasu sai ta töö eest 17 350 krooni. Samal ajal nõukogust lahkunud Riigikogu liige Vilja Savisaar sõnas, et nad käisid koos mitu korda kuus. "Meie teenisime küll oma tasud välja," sõnas Savisaar.

Praegune nõukogu liige Gennadi Vihman tunnistas, et tal süda valutab, et firma ei tegutse ja ta ei tahaks niisama kuskil olla. Siiski on Vihmani sõnul firma aega võtnud, nad on käinud sadamat vaatamas ja aastaaruandeid arutanud.

Nõukogus istuv Jaanus Karilaid sõnas, et nõukogu liikmele makstakse kolmveerand mullust miinimumpalka. Aktiivse liikmena on Karilaid Keskerakonnale püsivalt annetanud, viimastel aastatel 5000 ja 2000 krooni kaupa.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing