Kastmissüsteemid hoiavad aia rohelise ka kuumal suvel

Kaili Laansalu 04. juuni 2007, 00:00

Automaatse kastmissüsteemi rajamine teeb elu palju lihtsamaks ja suvel ei jää ükski sõit sõitmata pelgalt seetõttu, et kuum päike võib aiale ja murule saatuslikuks saada.

OÜ Talwest Partner pakub kahte liiki kastmissüsteeme: automaatseid ning käsitsi juhitavad. "Meie soovitame klientidele automaatselt juhitavat süsteemi," kirjeldab tegevjuht Ove Laur. "Käsitsi juhitava süsteemi puhul peab inimene ise kraani kinni-lahti keerama. Automaatne süsteem aga kastab ise, arvestades sademete hulgaga."

Talwest Partneri hinnakirja alusel maksab 1000 m2 aia kastmiseks mõeldud täisautomaatne kastmissüsteem 25 000-30 000 krooni. Käsitsi juhitav süsteem on 5000-8000 krooni odavam.

Kogu kastmissüsteemi paigaldus algab projekti koostamisega ning enamasti on võimalik see tellida kastmissüsteeme müüvalt firmalt. Planeerimise hetkeks peaks aga aiaplaan olema suhteliselt läbimõeldud ja paigas - mida täpsem, seda parem.

OÜ Water Boys System juhataja Rando Värnik kinnitab, et eelnev planeerimine on oluline. "Projekti koostades võtame arvesse inimeste erisoove ning mida täpsemalt on paigas, kuhu tuleb õunaaed või paikneb mõni suur kivi, seda paremini saab kastmissüsteemi planeerida. Selge, et mõni koht aias vajab rohkem vett, teine vähem."

Projekti koostades on oluline vaadata ka, kust hakkab tulema kastmisvesi. Selleks võib olla linnaveesüsteem, oma kaev või tiik. Edasi tuleb mõelda, kuidas muuta vee surve kastmissüsteemile piisavaks: kas tuleks kaevu paigaldada pump või tõsta linnatrassi survet hüdrofoori abil. Kogu info põhjal joonistatakse valmis projekt ning tehakse hinnakalkulatsioon.

Projekt koostatud, algab niisutussüsteemi paigaldus. Selleks rajatakse vee allikast trassid, paigaldatakse torud, kraanid, pumbad, pihustid jne. "Meie praktika kohaselt on mõistlik paigaldada trassid suhteliselt maapinna lähedale, umbes 30-40 cm sügavusele," kirjeldab Värnik. "Sedasi on kerge teha hooldustöid ning kui klient soovib vedada lisatrasse, on ka see lihtsalt teostatav."

Kuivõrd kastmissüsteemi paigaldamisel on väga palju nüansse, mis hinda mõjutavad, sõltub kõik konkreetse kliendi aiast ning vajadustest. "Meie pakutavate vihmutite hinnad jäävad 600 kuni 1400 krooni vahele, kuid sellele lisandub lisatarvikute hind," nendib Värnik. "Peale vihmuti tuleb paigaldada automaatika, trassid, põlved jne. Lisaks on oluline hinnakujundaja aia iseärasused, mida ja kuidas seal kasta on vaja, mis kujuga on aed ise."

Praktika kohaselt jääb Water Boys Systemi paigaldatava kastmissüsteemi hind vahemikku 42-46 krooni ruutmeetri kohta.

Pakutakse ka meil praegu suhteliselt vähetuntud pop-up-vihmuteid.

Sellel süsteemil on vihmuti koos veetrassidega paigaldatud muru sisse niimoodi, et vihmutipea on mullapinnaga tasa. Kastmise ajaks tõuseb pea murupinnast kõrgemale ning kastab ettenähtud sektorit (40-360 kraadi).

"Pop-up-vihmutid on seetõttu mugavad, et kastmistsükli vahepeal on nad täielikult maa all ning nendest võib rahulikult üle kõndida, muruniidukiga sõita vms. Kuna vihmuti pea on kaitstud spetsiaalse peakaitsmega, on ta vastupidav ka löökidele ning on kaitstud ummistuste eest," kirjeldab Water Boys Systemi juhataja Rando Värnik.

Üldiselt on pop-up-vihmuti näol tegemist tavapärase automaatse kastmissüsteemiga, millel on võimalik reguleerida kastmisraadiust ning nurkasid, vee hulka ning kastmise aega.

Kord aastas tuleks puhastada sõelasid ning iga kolme aasta tagant need välja vahetada. Samuti tuleks paar korda aastas puhastada otsikuid.

Talwest Partneri tegevjuhi Ove Lauri hinnangul on vihmutite hooldus enamasti lihtne ning sellega saavad aiaomanikud ka ise hakkama.

"Hooldustöid on võimalik tellida ka meilt," kinnitab Laur. "Enamasti võtab hooldus aega paar tundi ning praegu kehtiva hinnakirja alusel teostame töid 300kroonise tunnitasuga."

Water Boys System pakub oma klientidele garantiiaja lõppedes (kaks aastat) spetsiaalset hoolduslepingut. "Aitame kliendil seada süsteemi talvekorda, panna kevadel üles, lahendada igasuguseid probleeme," täpsustab Rando Värnik. "Sedasi on võimalik tagada süsteemi maksimaalne töökindlus ja pikk iga."

Hoolduslepingu umbkaudseks maksumuseks näiteks Tallinna piirkonnas on 10 000-12 000 krooni aastas.

Korraliku hooldusega on kastmissüsteemi tööeaks kuus kuni kümme aastat.

Fotod: OÜ Water Boys System

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing