Õppige LHV, mitte enda vigadest

ÄP 04. juuni 2007, 00:00

Eesti ajaloo suurim rahvusvahelise ulatusega finantsskandaal jõudis lõpule: investeerimispank LHV ning selle endised töötajad Oliver Peek ja Kristjan Lepik nõustusid maksma miljonitesse ulatuvat trahvi. Tõsi, juriidilise korrektsuse huvides tuleb lisada, et nad nõustusid sellega ilma ennast süüdi tunnistamata.

Äripäeva arvates oli eelmisel nädalal punkti saanud kaasus Eesti jaoks murdepunkt, sest saatis kõigile aktsiaturgudel tegutsejatele sõnumi: ka väärtpaberipettus on pettus.

USA väärtpaberijärelevalve SEC näitas meie marginaalse finantsinspektsiooni ja leebe seadusandlusega harjunud investorile, et riigiagentuur suudab turuosalisi kaitsta ja peabki seda tegema. SEC loodi 1934. aastal sooviga taastada investorite usaldus väärtpaberiturgudesse, mis 1929. aasta börsikrahhi järel oli täielikult kadunud. Just see on SECi mõte ka täna.

"On palju väärtpaberitesse investeerinud inimesi, kes vaevu mõistavad, kuidas süsteem töötab, ning kes loodavad sellele, et SEC neid kaitseb," ütles hiljuti Philadelphia Business Journalile üks Eesti juhtumiga tegelenud SECi juriste Amy Greer.

Meil pole mingit põhjust lasta ennast pimestada patriotismist "Eesti poiste" suhtes. Eesti poisid võivad (ja võisidki) USA turul pügada ka teisi Eesti poisse.

Sümboolseks teeb asja seegi, et skandaalis ei puudunud selge e-Estonia element. SEC, Business Wire, meedia - kõik kinnitasid ämblikprogrammi toel toime pandud varguse tehnoloogilist keerukust ja uudsust. Eestlased mõtlesid välja midagi, mida SECi jurist Dan Hawke nimetas "veatuks väärtpaberipettuseks"!

Kui asi kaks aastat tagasi avalikkuse ette jõudis, ei levinud LHV foorumis ja mujal mitte üksnes arvamus, et ajakirjandus ja SEC tümitavad meie omasid asjata. Kõlas ka kiitust vinge töö eest. Sestap siis kordame: turg toimib vaid siis, kui kõigi jaoks kehtivad samad reeglid. Need reeglid kaitsevad investorit, mitte ei ole mõeldud välja "parimate" ahistamiseks. Sest väärtpaberipettus ei ole uus Skype isegi juhul, kui see on toime pandud kõrgtehnoloogilise kavalusega. Vaevalt kiidaks ükski eestlane heaks meie vastu suunatud küberrünnakud, mida välismeedias nimetati uueks sõjapidamisviisiks.

Nüüd on küsimus selles, kas me lubame asjaosalistel oma (finants)eluga edasi minna. Laseme ikka. Asi sai lahenduse kohtus ja muu loksus paika kohtuväliselt - näiteks võis LHV mullu lõheneda just partnerite soovist distantseeruda Rain Lõhmusest, nii nagu viimane distantseeris ennast skandaali puhkedes Lepikust ja Peegist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing