Söök Eestis kallim kui naabritel, ooper odavam

Piret Reiljan 04. juuni 2007, 00:00

Kokkuvõttes kallinesid tooted ja teenused Balti riikides üsna võrdselt ja alates 2005. aasta septembrist tõusid 25 valitud toote hinnad Leedus 14, Eestis 13 ja Lätis 11 protsenti.

Äripäev võrdles koos Läti majanduslehega Dienas Bizness ja Leedu majanduslehega Verslo Žinios toodete ning teenuste hindu Balti pealinnades. Sarnase hinnauuringu tegid kolm ajalehte ka 2005. aastal, nüüd on hea toonaseid hindu praegustega võrrelda.

Üle saja protsendi tuhisesid üles vanalinna kalleimate korterite ruutmeetrihinnad, Eestis 104 ja Leedus 155 protsendipunkti.

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juht Peep Sooman hoiatas, et kõrgeimad hinnad võivad tuleneda eritehingutest ja olla eksitavad. Samas tõdes ta, et vanalinna korterid on igihaljad ja hinnatõus on tõesti uskumatult kiire. "Selleks et vanalinna korteriturg kokku kukuks, peab tulema üleeuroopaline makromajanduslik kriis," arvas Sooman.

Hotellitubade hinnad kõiguvad ühes ja samas hotellis sadade kroonide võrra, kohati isegi rohkem kui tuhat krooni.

"Meie töötame päevahinnaga, mis sõltub hetkelisest nõudluse ja pakkumise vahekorrast," teatas Tallinna kesklinnas asuva Reval Hotel Centrali tegevdirektor Anu Vähi.

Kokkuvõttes on Vähi sõnul hotellitoa keskmine maksumus kõigis Balti riikides paari aastaga pigem tõusnud ja hinnarallit juhib Riia.

Kui Leedus ja Lätis maksab kalleim ooperipilet üle 1300 krooni, siis Tallinnas Estonias saab loožis etendusi nautida kõigest 350 krooni eest.

"Kuna Lätis ja Leedus on rahvastik suurem, leidub seal paratamatult ka rohkem rahakaid ooperisõpru. Samuti on seal publiku keskmine vanus kindlasti kõrgem kui Eestis," põhjendas rahvusooperi Estonia nõunik Eero Raun meie soodsaid ooperipileteid.

Raun lisas, et välismaised turistid on Estonia ooperipubliku hulgas selges vähemuses.

Liitrine tetrapakis piim maksab Balti pealinnades veidi alla kümne krooni.

ASi Rakvere Piim tegevjuht Jaanus Vihand ennustas juba lähikuudeks piimatoodete hinna tõusu, sest piimapulbri kui toorme hind maailmaturul on tõusuteel. "Kütuseärimeeste kombel järsult ja kiirelt me ei saa hindu tõsta ja räägime pigem kümnest sendist kui kümnest protsendist," märkis ta.

"See on täiesti loogiline, et Balti riikides on piima hinnad ühe pulga peal, kuna meie majandusruum muutub järjest ühtsemaks," sõnas Vihand.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing