Kertu Ruus • 6. juuni 2007 kell 16:27

Kommentaar: parem USA elevant kui Krõlovi tegelased

USA Kongress võttis eile ühehäälselt vastu resolutsiooni Eesti toetuseks seoses pronkssõduri kesklinnast ära viimisele järgnenud sündmustega. USA Senat tegi sedasama juba kuu aega varem, samuti ühehäälselt.

Mis meil sest? Otsustage ise.

USA on võtnud pronkssõduri sündmustes selgelt Eesti poole, poliitilisi avaldusi meie toetuseks on tulnud ridamisi. Ka meie presidendi jaanipäevast visiiti oma USA kolleegi juurde võib seostada ameeriklaste sooviga näidata, et nemad on ses Venemaa-asjas meie poolt.

Küsimus on selles, kas me tahame ameeriklaste toetust. Jama kaasneb sellega ida-eurooplastele kindlasti. Tuntud ida-euroopa sõber, nõukogude vangilaagritest kirjutanud Washington Posti arvamustoimetaja Anne Applebaum kirjutas eilses Postis, et George Bush on teinud oma välispoliitikas vaata et sama suurt kahju Euroopas kui Iraagis. Applebaum väitis, et USA plaan ehitada Poola või Tšehhi territooriumile raketikaitsekilp annab Uuele Euroopale ilmselt surmava hoobi. Ameeriklased jäävad ju ikka elevandiks portselanipoes.

Aga kes siis kaitseks meid paremini - eeldades, et kaitset me vajame? Eurooplased? Khmkhm. Juba legendaarne kindral George Patten olevat teatanud, et ta näeks parema meelega saksa sõjaväge enda ees, kui prantsuse sõjaväge oma selja taga.

Eurooplased ei suudaks milleski "ühehäälselt" kokku leppida, neil on liiga palju rahvuslikke ja muidu erihuve. Pealegi on nad liiga mures sellepärast, et Venemaa nende energeetikakraane kinni ei keeraks. Küüniliselt öeldes oli see meile igati kasulik, et Moskvas rünnati ka Rootsi suursaadikut - see andis märku, et tegu ei ole ainuüksi Eesti võitlusega.

Ameeriklased on küll elevant portselanipoes, aga siiski elevant. Eurooplased on aga nagu - vabandust järjekordse klišee pärast - luik, haug ja vähk.

Antud juhul ei tee igatahes kahju see, et mõlemad USA Kongressi kojad on võtnud ühehäälselt vastu Eestit toetava avalduse. Eesti nimi on viimase kuu jooksul lipsanud läbi sadadelt pressikonverentsidelt ja kohtumistelt. See teeb meid igatahes suuremaks, kui me tegelikult oleme. Ja viisavabadus tuleb ehk ka kiiremini.

Hetkel kuum