"Kuna on laialt teada, et kõik konkurendid seda teevad, ei saa ükski importija kõrvale jääda," räägib Scandinavian Tobacco Eesti ASi juht Juhan Matt, kelle sõnul madalamate hindadega müügist mingit kasu oodata ei ole. "See on üldse ebameeldiv asi, kuna on otseselt seotud laopindade kuluga ja aktsiisimaksuga, mis kogutava kauba eest tuleb korraga välja käija."
Et konkurendid üksteist surnuks jookseks, on sigarettide maaletoojad ise pöördunud riigi poole sooviga ladudele ja turule piirangud kehtestada. "Oleme toonud tubakatootjate assotsiatsiooni nimel ettepaneku normeerida seda asja nagu mitmel pool Euroopas, kuid siiani pole meie pakutud lahendusvariandid heakskiitu leidnud," rääkis Matt.
Konjunktuuriinstituudi tegevjuht Marje Josing peab riigi nõnda rahulikku suhtumist sellesse küsimusse kummaliseks. "Riik võiks omale aru anda, mida ta endale küpsetab," rääkis Josing. Tema sõnul oleks praegu kõige tumedam stsenaarium suhkrutrahvilaadsed sanktsioonid tubaka kohta.
"2010. aasta jaanuariks peab olema täidetud Euroopa Liidu nõue, et kõige müüdavama sigaretimarkide miinimumhind on 35 krooni pakk," lausus Josing. "Selle täitmata jätmine sarnaneks suhkrutrahviga ja tähendaks Eestile sanktsioone."
Olukorra tõsiduse kohta tõi Josing näite varasemast aktsiisitõusust. "Alates eelmisest aktsiisi tõusust on laovarud olnud umbes 9 kuud ette. Siin võib ainult oletada, mida toob endaga kaasa käesolev hinnatõus," ütles Josing.
Rahandusministeeriumi kaudsete maksude talituse juhataja Urmas Koidu sõnul aitab just selline importijate ettevarumine vältida musta turu vohamist. "Kui ostetakse legaalseid sigarette ja makstakse aktsiis ära, ei mõjuta see järsult jaehinda. See omakorda ei anna põhjust salaturu äkiliseks suurenemiseks."
Turule piirangute kehtestamist peab Koidu liiga keeruliseks ega näe selle jaoks ka vajadust. "Piiranguid on mõtet kehtestada siis, kui riik tahab järsult hinnatõusu läbi suruda ja praegu pole me selleks mingeid paikapanevaid põhjendusi leidnud."
Samuti ei pidanud Koidu probleemiks, et jaehinna tegelik tõus veidi hilineb. "Reaalselt peab selline hind olema jaemüügis 2010. aasta jooksul ja pole vahet, kui see tuleb paar kuud või pool aastat hiljem," ütles Koidu.
Suitsetamistubakas saab uue aktsiisi varem kui sigaretid, kaupmehed seda ei mõista.
Kuigi sigarettidele on aktsiistõus määratud 2008. aasta jaanuariks, on importijates tekitanud vastuolu küsimus, miks suitsetamistubaka üleminek on määratud 2009. aasta lõpule.
Rahandusministeeriumi kaudsete maksude talitluse juhataja Urmas Koidu sõnul peaks see olema üks abinõu, millega vältida tubaka hinnatõusust tulenevat võimalikku salaturu levikut.
"Tegu on ühe legaalse alternatiiviga salaturule, mis annab inimestele võimaluse osta endale tubakat odavamalt," ütles Koidu.