Rahandusminister Ivari Padar ütles eilse Postimehe kolumnis, et riigieelarve ülejääki kärpimata oleks tal "häbi politseinike ees, kes jääksid palgatõusuta, või lapsevanemate ees, kelle lapsele jääks uus lasteaiahoone ehitamata".
Muidugi on kõige lihtsam ja emotsionaalsem õigustada valitsuskulutuste suurendamist politseinike palkadega või lasteaedade ehitamisega.
Sama emotsionaalselt ja demagoogiliselt võiks vastu küsida, kas ainuüksi Riigikogu liikmete kuluhüvitistest ei piisaks politseinike palga tõstmiseks? 1,2 miljonit krooni kuus oleks kindlasti abiks meie mõnele tuhandele politseinikule.
Mis puutub lasteaedadesse, siis nõuavad kohalikud omavalitsused kinnisvaraarendajatelt raha lasteaia ehitamiseks juba ette - ja arendajad omakorda uuselanikelt kallimate kruntide ja elamute näol.
Seega maksavad elanikud uute piirkondade lasteaiad ise kinni. Aga riigil sedavõrd muret vähem - jätkub ju raha mujale kulutada.
Võib-olla kardab valitsus, et kui meie ülejääki sirgeks ei tee, teeb seda järgmine valitsus - seega parem juba ise, kaasaandena saab odavat populaarsust kah. Valija pole aga nii lühinägelik, et näeks, kelle taskust taevast sadav raha tegelikult võetakse. Rohkem riigimehelikkust, härrad ja prouad ministrid!
Valitsuskulutuste piiramine oleks kõige tõhusam inflatsioonivastane meede, mida euro kiiremaks tulekuks rakendada. Selle asemel oleme saanud järsu maksude tõusu ja sellest koguneva raha laialikühveldamise.
Teravalt kritiseeris valitsuse plaane ka Eesti Panga president Andres Lipstok.