Poolakad võistlevad Arco Varaga

Tarvo Vaarmets 14. juuni 2007, 00:00

"Kinnisvaraarendajate pakkumisi on iga nädal, ma jälgin seda turgu päris hoolikalt. Praegune olukord küll midagi omapärast ei ole," kommenteeris Hansa Ida-Euroopa Kinnisvara Aktsiafondi fondijuht Alvar Roosimaa, kelle andmete järgi toimub praegu Eesti ja Poola kõrval ka kinnisvaraettevõtte esmaemissioon Austrias.

Kuigi Roosimaa Poola LC Corpi ja Arco Vara ei võrdleks, tõdes ta ometi, et Poola kinnisvaraturu potentsiaal on Eestiga võrreldes palju suurem.

"Seal on väga kiire majandusareng alles käima läinud," ütles ta ja täpsustas siis: "Ega Arco Vara pakugi Eesti potentsiaali, vaid Rumeenia ja Bulgaaria potentsiaali, kuid müüb Eesti kinnisvara."

"Investorid peavad väga hoolikalt lugema, mida neile müüakse ja mida nad ostavad," manitses Roosimaa investoreid Arco Vara finantsnäitajatega põhjalikult tutvuma. LC Corpi suurimaks miinuseks peab ta aga suuromaniku ulatuslikku aktsiamüüki.

"See on päris uus ettevõte, firma tehti paari aasta eest ja omanik müüb ennast nii ruttu välja," avaldas Roosimaa imestust.

Emissiooni käigus tahab LC Corp müüa 106 miljonit olemasolevat ja 57 miljonit uut aktsiat, vahendas Bloomberg. See tähendab, et Poola miljardärile Leszek Czarneckile kuuluv kinnisvaraarendusfirma plaanib investoritelt korjata 4,3 miljardi Eesti krooni. Arco Vara aktsiaemissiooni maht on kõigerohkem 1,5 miljardit. Czarneck kinnitas, et alla 50% ta oma osalusel siiski kukkuda ei lase.

Pakkumist korraldava UniCredit CA IB Polska SA teatel määrati Lääne-Poolas Wroclawi linnas asuva LC Corpi ühe aktsia maksimumhinnaks jaeinvestoritele 6,5 zlotti (26,5 krooni). UniCrediti esindaja Tomasz Witczak institutsionaalsete investorite seatud hinnavahemikku ei avalikustanud.

Aktsia lõplik hind tehakse teatavaks 18. juunil ja esimene kauplemispäev Varssavi börsil on 29. juuni.

"Muidu tundub huvitav. LC Corp on Varssavist väljas, Wroclawis. Eestis nägime samuti, et hilisem staadium oli väikelinnades huvitavam," vihjas Roosimaa võimalikele arengutele Poola kinnisvaraturul.

Poola kinnisvaraturu potentsiaali märkis ära ka Eesti investeerimisportaali tarkinvestor.ee eestvedaja Kristjan Lepik, kelle arvates fondijuhid just makromajandusliku pildi järgi investeerimisotsuseid teevadki. Raha pole tema sõnul probleem.

"Välismaalt tulevad fondid on tihti nii suured, et nad ei pea valima, kas üks kahest või midagi sellist," viitas Lepik fondide heale rahalisele olukorrale.

"Seega arvan ma, et väga tugevat mõju Poola ettevõtte tulek Arco Varale ei avalda," rääkis Lepik, kes peabki Arco Vara IPO-vahemikku õiglaseks hinnaks ja seetõttu ise Eesti kinnisvaraarendaja aktsiaid märkida ei kavatse.

Kui Arco Vara plaanib otsida kasvu välisturult, siis LC Corp näeb häid võimalusi just Poolas, kus maale ja linnadesse ehitatavatesse korterelamute tahetakse investeerida 3,3 miljardit zlotti ehk 13,7 miljardit Eesti krooni. Ettevõtte finantsjuhi Waldemar Horbacki lubadust mööda plaanitakse tohutuid investeeringuid finantseerida 80% ulatuses laenudega, 400 miljonit zlotti ehk 1,7 miljardit Eesti krooni korjatakse võlakirjadega ja osa raha tuleb aktsiate müügist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing