Värske investeerija Eestis varakaim

Piret Reiljan 14. juuni 2007, 00:00

Kuni tänavu märtsini oli noorukese investeerimisühingu nimi AS Aurora Access Securities. "Aurora? Ausalt öeldes ei oska ma midagi intelligentset öelda selle peale," ei olnud varade mahult teist kohta hoidva Suprema Securities ASi pikaaegne juht ja praegune juhatuse liige Peeter Saks konkurendi tegemistest üldse teadlik.

"Meid ei saagi tegelikult otseselt siinsete investeerimisühingutega võrrelda, kuna meie pole suunatud siinsele väikeinvestorite turule," selgitas KIT Finance Europe'i juhatuse liige Mikk Raidma. Eestis firmal veel kliente pole, kuid maakleriteenuste osutamiseks vajalike süsteemide täiustamisel hakatakse pakkumisi tegema ka siinsetele pankadele ja fondidele.

Kit Finance Europe'i lõi Venemaa üks juhtivaid investeerimispanku CIT Finance selleks, et Lääne-Euroopa, Baltimaade ja Skandinaavia investorid saaksid investeerida eelkõige Venemaale, aga ka Inglismaale ja USAsse. "Oleme huvitatud ka Eesti institutsionaalsetest investoritest, nagu pangad, fondid ja kindlustused, aga peame enne oma süsteemi lõplikult välja arendama," teatas Raidma. Korralikku maakleriteenust loodab mees Eesti klientidele pakkuda alates tuleva aasta algusest.

"Samas, kui mõni uus klient meid ise üles leiab ja ka kohe praegu meie poole pöördub, siis kaubelda saab ikka," teatas Raidma ja kinnitas, et ühtegi klienti minema ei saadeta.

Raidma toonitas, et KIT Finance Europe on suunatud aktiivselt kauplevatele klientidele ja minimaalne varade maht peaks ületama poole miljoni krooni piiri. "Väikeste summadega pole mõtet meie vahendusel kaubelda. Kui meie hinnakirja vaatate, siis mõistate," muigas Raidma.

Praegu on KIT Finance Europe'i võtmekliendid peamiselt Venemaa emapanga pikaajalised suurkliendid. "Muidugi on ka uusi kliente, aga jõuliselt hakkame värskeid institutsionaalseid kliente otsima pärast maakleriteenuste kvaliteetseks osutamiseks vajalike süsteemide valmimist selle aasta lõpus," rääkis Raidma.

Konkurent Suprema juhatuse liige Peeter Saks arvas, et Eestis on institutsionaalsetel investoritel oma süsteemid kenasti välja töötatud ja nende ülemeelitamiseks uue vahendaja juurde on kindlasti vaja pakkuda lisaväärtust.

Raidma sõnul nende süsteemis kui sellises midagi ebatavalist ei ole. "Meie eelis on see, et oleme Eesti firma ja see loob usaldust. Samuti loodame tehinguid vahendada teistest soodsamalt," märkis KIT Finance Europe'i juhatuse liige.

"Institutsionaalsete klientide leidmine Eesti turult pole kerge ja sõltub pakutava teenuse tingimustest," ütles LHV tegevjuht Rain Lõhmus. Näiteks Venemaa turule investeerimiseks Lõhmuse sõnul vahendajat tarvis pole. "Venemaa on piisavalt suur turg, et otse sealsete maaklerite kaudu asju ajada, aga mõnel teisel turul võib vahendaja kasulik olla küll," arvas ta.

KIT Finance Europe'is maaklerina töötav Oleg Rybnikov meenutas, et aasta tagasi ühingusse tööle asudes oli firmal viis klienti, tänaseks aga on avatud juba üle 70 konto. "Paari aasta jooksul on meil eesmärk jõuda paari tuhande kliendini," teatas ta.

"Praegu seisabki kauplemismahtude ja klientide arvu kasv elektrooniliste süsteemide valmimise taga. Seni oleme koostanud klientidele aruandeid käsitsi ja korra päevas, aga valmiv süsteem võimaldab saada aruandeid reaalajas," selgitas Raidma.

"Kuigi praegu on meie klientide arv veel üsna väike, siis tehingute mahud on Eesti mastaapidega võrreldes suured," ütles Raidma. Näiteks klientide tehingute käive ületas eelmisel aastal 45 miljardit krooni.

Eelmisel aastal kümnekordistunud aktsiakapitaliga KIT Finance Europe loodab kohalikele investeerimisühingutele oma teenuseid pakkuda.

Eelmisel aastal investeeris KIT Finance Europe'i ainuomanik Vene investeerimispank CIT Finance oma tütarfirmasse üle 200 miljoni krooni, suurendades tütarfirma aktsiakapitali 225 300 tuhandekroonise nimiväärtusega lihtaktsia võrra.

Enne aktsiakapitali laiendamist ulatus investeerimisühingu aktsiakapital vaid napilt üle 19 miljoni krooni.

"Üks aktsiakapitali suurendamise põhjus oli see, et soovime klientidele väärtpaberite tagatisel laenu anda," sõnas KIT Finance Europe'i juhatuse liige Mikk Raidma.

Küsimusele, kas KIT Finance Europe hakkab kohalikele investeerimisühingutele võitluses siinsete klientide pärast tulevikus konkurentsi pakkuma, vastas Raidma, et pigem soovitakse hakata neile hoopis oma teenust pakkuma. "Ma arvan, et äkki on meie kaudu ka kohalikel investeerimisühingutel soodsam ja turvalisem osta väärtpabereid näiteks Venemaa turult," märkis investeerimisühingu juhatuse liige.

"Ma küll ei tea, kelle kaudu investeerimisühingud või pangad ostavad Venemaa börsil kaubeldavaid väärtpabereid, aga tõenäoliselt näiteks mõne Küprosel registreeritud firma kaudu," arvas Raidma.

Elektroonilisest maakleriteenusest võiks eelkõige olla huvitatud eraklient.

Meie valikukriteeriumideks on eelkõige kvaliteetne väärtpaberite arveldus- ja hoidmisteenus ning tugev kohaliku turu analüüsitugi. Lisaks sellele, kuna oleme aktiivsed mitte kõige suurema likviidsusega Ida-Euroopa turgudel, on väga tähtis otsene kontakt kohalike maakleritega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing