Arco Vara IPOs jäi kaotajaks SEB

ÄP 22. juuni 2007, 00:00

Aktsiahinna langusega lõppenud Arco Vara esimese börsipäeva suurim kaotaja on Äripäeva hinnangul esmaemissiooni korraldanud SEB Enskilda ning läbi erinevate fondide kinnisvaraarendaja aktsiaid märkinud SEB Ühispank.

SEB teenis emissiooni korraldamisega küll 66 miljonit krooni, aga samas olid SEB Ühispanga erinevad üksused ainsad suuremad investorid Eestis, kes Arco Vara aktsiaid märkisid.

Nüüd on pangal ridamisi kliente, kellele panga esindajatel on raske silma vaadata. Kui kliendid näiteks küsivad, et miks minu pensioniks kogutavad säästud investeeriti Arco Vara aktsiasse, kui teiste pankade fondid pidasid seda firmat liiga riskantseks ja kalliks.

Hansapanga asutaja Jüri Mõis nägi Arco Vara emissiooni korraldamisel koguni vandenõuteooriat ja kahtlustas, et Ühispanga fondijuhte sunniti Arco Vara aktsiat märkima, et emissiooni päästa. "Kahtlaselt tasakaalust väljas on Ühispangaga seotud fondide osakaal emissioonis, fondijuhte võidi kallutada Arco Vara aktsiaid ostma," lausus Mõis eile aripaev.ee-le antud intervjuus. SEB esindajad tõttasid küll kohe kinnitama, et Mõisa spekulatsioonidel pole mingit alust, aga vaadates eilse börsipäeva statistikat, ei kõla nende argumendid kuigi veenvalt.

Tõenäoliselt ei saa lähikuudel Arco Vara aktsiast väärtpaberit, mis omanikke hinnatõusuga rõõmustama hakkab ja Ühispangal on raske leida argumente, millega oma armastust Arco Vara vastu põhjendada. Või õigem oleks öelda, et raske on leida argumente, millega lükata ümber väited, justkui oleks huvi seotud ainult sooviga IPO päästa ning hinnalangust pidurdada.

Viimased nädalad pole Arco Vara omanikele palju positiivseid emotsioone pakkunud ning tõenäoliselt saavad nad ka järgmisel nädalal lugeda pigem negatiivseid kommentaare ettevõtte börsile tuleku kohta. Äripäev on aga seda meelt, et kinnisvarafirmal ei tasu aktsionäride ringi laiendamist ja börsile tulekut kahetseda.

Muidugi võib öelda, et emissiooni hinnavahemikku arvestades lootsid senised omanikud teenida rohkem. See on õige, aga tuleb arvestada, et Arco Vara omanikud ja Arco Vara ise said investoritelt kopsaka finantssüsti. Nüüd on võimalik seda raha edasi investeerides näidata, et ka Arco Vara suudab uutele omanikele tulu teenida.

Arco Vara börsile tulek oli investorite jaoks kainestav kogemus ja meenutas, et IPO puhul ei kehti ütlus: "Iga loos võidab". Oli juurdunud arusaam, et kui ettevõtja viib osa aktsiaid börsile, siis on ta justkui jõuluvana, kes tahab uutele omanikele kingitusi teha. Arco Vara ja Tallinki (korraldajad samad) IPOd aga näitasid, et see ei pea paika.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing