Neljas peatükk visa hinge elust

Mari Hiiemäe 22. juuni 2007, 00:00

"Visa hinge" esimene variant nägi ilmavalgust pea 20 aastat tagasi. Sellest ajast peale on vapra detektiivi John McClane'i pöörased seiklused rõõmustanud filmivaatajaid üle kogu maailma. Filmi varasemad osad on kogunud maailma kinodest enam kui 700 miljonit dollarit, nüüd ootab oma tähelendu neljas linateos.

Filmi formaat on jäänud samaks, nii et teadmata, mitmenda filmiga parasjagu tegemist on, ei tarvitse vaataja pealiskaudsel jälgimisel eri osadel isegi suurt vahet teha. Eriefektid, plahvatused ning tagaajamisstseenid korduvad väikeste variatsioonidena ikka uuesti. John McClane (Bruce Willis) satub järjest ja järjest väljapääsmatuna näivatesse olukordadesse, kuid tuleb neist alati elusana välja.

Laipu filmis ei loeta. Juhuslikud ohvrid ning hukkunud vaenlased on vaid kõrvaline taustsüsteem ning filmi tormiline tempo ei sunni sellistesse pisiasjadesse pikemalt süvenema.

Verd ning laipu näeb filmis küll palju, kuid kuna teose eesmärk on pakkuda pigem kiirest tempost tingitud adrenaliinielamust, ei tähtsustata neid üle. See on märul, mitte õudusfilm, ning ei pea ega tohigi olla võigas. Liiga mõjusa elamuse vältimiseks on siiski parem filmi noorematele kui 12aastastele mitte näidata.

1988. aastal alguse saanud märulisaaga viimase osa sisu keerleb tänapäevase tehnoloogiakeskse maailma probleemide ümber. Nimelt ähvardab USAd hoolikalt kavandatud küberrünnak riigi oluliste arvutisüsteemide pihta.

Küberterrorist (Timothy Olyphant), kes seda hävingut plaanitseb, on hoolikalt välistanud kõik takistused oma plaani teel. Näib, et mingeid reaalseid takistusi pahateo kordasaatmiseks polegi. Ometi lähevad kurikaela plaanid nurja, kui tegevusse asub vana detektiiv John McClane. Arvutiasjandusest ei tea too küll midagi, kuid see-eest osutub ta mõjukaks vastaseks lihast ning luust inimesena.

"Visa hing" Bruce Willisega peaosas kuulub otsapidi märulifilmide klassikasse.

USA ajakiri Entertainment Weekly on selle filmi ristinud koguni kõigi aegade parimaks märuliks. "Visast hingest" tahapoole on sama ajakiri reastanud Ridley Scotti ulmefilmi "Alien" ning Steven Spielbergi "Indiana Jones kadunud laeka otsinguil". Samuti edestavat "Visa hing" kultusfilmi "Matrix".

Aegade parimaks tunnistatud märulit tasub vaatama minna kas või sellepärast, et isiklikult hinnata, kas film parima tiitlit väärib.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing