Suvel avasta Lätit-Leedut

Indrek Kald 22. juuni 2007, 00:00

Balti reisimaratoni nime kandva ürituse raames tuleb igas riigis käia läbi tosinast sihtkohast, mis on maad tutvustavad, kuid samas eri suunitlusega objektid: muuseumid, matkarajad, arhitektuurilised vaatamisväärsused, looduskaunid kohad jms. Kokku 36 sihtpunkti esindavad nii klassikalisi kui ka enamikule veel avastamata marsruute.

Eestis asuvad sihtpunktid peamiselt Lääne-, Põhja- ja Lõuna-Eestis, teiste seas ootavad reisimängu tõttu suuremat külastajaskonda Haapsalu linnus, Viinistu muuseum, Kaali järv, Valaste juga ja Otepää seikluspark.

Eesti keskosa on külastamiseks valitud objektidega suhteliselt katmata. Samamoodi veidi ebaühtlaselt paiknevad väljavalitud sihtkohad ka Lätis ja Leedus.

Kampaania auhindade loosimisel osalemiseks tuleb läbi sõita vähemalt kuuest sihtkohast igas riigis. Lätis on Eestile lähim punkt juba üle sajandi toimiv Gulbene-Aluksne kitsarööpmeline raudtee. Teiste huvitavate kohtade seas on nn parun Münchhauseni matkarajad ja muuseum Via Baltica maantee ääres Limbaþi rajoonis, mullune Läti parim kultuuriturismi objekt Cinevilla kinolinnak Tukumsi rajoonis.

Tänapäevastest objektidest on lätlased valinud Riias asuva meelelahutuskeskuse Go Planet. Seal on Euroopa moodsamaid kardiradu, laserlabürint, multimeedialasketiir jms. Go Planet sobib aja maha võtmiseks nii täiskasvanuile kui lastele.

Lastele on paljuski suunatud ka Riiast lõunas asuv eestipärase nimega Tervete looduspark oma muinasjutumetsa, nõiametsa, puuskulptuuridega, samuti Meþakakise seikluspark Siguldas. Daugavpilsis asuva unikaalse fortifikatsioonisüsteemiga üle-eelmise sajandi Dinaburgi linnuse kõrval on Lätist nimekirjas veel paar linnust-lossi.

Leedust on valikusse pääsenud paljudele ilmselt tuntud Ristimägi riigi põhjaosas, järvesaarel paiknev Trakai loss Vilniuse lähedal ja eelmisel kümnendil rajatud nõukogude okupatsiooni aegsete punakujude väljapanek Leedu lõunaosas.

Vähesed on ilmselt külastanud Rokiðkise ja Birþai regionaalseid muuseume või ainulaadset hobusemuuseumi Anykðciais. Viimases saab ekspositsiooniga tutvumise kõrval ise ratsutada ning vankriga sõita, osaleda koolitustel ja võistlustel.

Leedus viibides tasub muidugi külastada nende rahvusvaheliselt vast tunnustatuima kunstniku ja helilooja Mikalojus Ciurlionise muuseumi Kaunase lähedal. Pealinnast on nimekirjas 23 saaliga Vilniuse maaligalerii Leedu kunsti püsiväljapanekuga.

Samuti on soovitav käia Klaipeda meremuuseumis. See on ainulaadne merefauna ja -ajaloo kompleks delfinaariumi ja akvaariumiga. Sinna sattudes ärge lahkuge ilma delfiinide etendust vaatamata - nende veeloomade dresseeritus on imetlusväärne. Mitte kaugele Klaipedast põhja jääb kuurortlinn Palanga oma merevaigumuuseumiga, lõunasse Nida (Neringa) poolsaarele aga etnograafiline kaluritalu koos ümbritsevate hoonetega. Meie Rocca al Mare analoog on Vilniuse-Kaunase maanteel asuv vabaõhumuuseum. 175 hektari suurusel territooriumil eksponeeritakse Leedu küladest ja linnadest kokku toodud ehitisi ja tarbeesemeid, vanimad neist pärit mitmesaja aasta tagant.

Sihtkohtade läbimiseks võivad osalejad koostada ise ajakava ning planeerida oma teekonna. Kampaanias osalejad saavad neis sihtkohtades sissepääsuks allahindlust ning templi koha külastamise kohta kampaania passi.

Projekti korraldavad kõigi kolme Balti riigi riiklikud turismiametid. Kampaania toimub 15. juunist 1. novembrini. Eesti Turismiarenduskeskuse ennustuste kohaselt tuleb kampaania raames Eestiga tutvuma 1500 lätlast-leedulast. Samuti loodetakse, et pool tuhat eestlast külastab nii Lätis kui ka Leedus vähemalt kuut sihtpunkti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:47
Otsi:

Ava täpsem otsing