500kroonine kink ametniku piiriks

Raimo Ülavere 06. juuli 2007, 00:00

Teen ettepaneku keelata ametnikel eetikakoodeksis üle 500krooniste kingituste vastuvõtmine ning näha ette vastutus reegli rikkumisel. See võimaldab anda selge hinnangu mitmetele korruptsiooni, "jokki" ja ametnike eetika piiripealsetele juhtumitele.

IBM Eesti juht Valdo Randpere rääkis, et IBMi kontsernis on sisereegel, mille järgi on keelatud vastu võtta ja teha kingitusi, mis on kallimad kui 25 dollarit. Randpere rääkis ka, et ametnikele kingituste tegemist ei ole nende firmas eraldi reguleeritud kahel põhjusel. Esiteks, ametnikele lihtsalt ei tehta kingitusi, see pole eetiline. Ja teiseks eeldab IBM, et ametnikud on teinud endale ise vastava regulatsiooni.

Mõlemad eeldused on kahjuks osutunud Eestis valeks. Ametnikele tehakse kingitusi. Ja veel milliseid! Soodushinnaga korter, mille sai Merkolt Tallinna esimene luud, kommunaalameti juht Ain Valdmann, on üks markantsemaid näited.

Ametnike kingituste regulatsiooni, kasvõi eetikakoodeksi tasemel Eestis pole. Eetikakoodeksis on kirjas vaid üldised põhimõtted: peab töötama avalikest huvidest lähtuvalt, olema erapooletu jne. Ent alati saab öelda, et kalli kingituse tingis olukord - Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul polnud Valdmannil lihtsalt teisiti võimalik Pärnusse elamist soetada!

Ainsana leidsin sisereegli finantsinspektsiooni ametnikele, kust ka minu pakutud piirmäär. Inspektsiooni ametnikel on keelatud vastu võtta 500 kroonist kallimaid kingitusi.

Ülejäänud ametnike jaoks paneb ülempiiri paika kõhutunne ja südametunnistus. Mis aga pole korruptsioonikindlad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing