'Klass' taas ekraanil

Henrik Aavik 13. juuli 2007, 00:00

Tõestisündinud lugudel põhinev film räägib Antslast linna õppima tulevast Kasparist, kes kõigutab selle klassi liidri Andersi positsiooni. Kaspari positsiooni tõstab ka klassi populaarseimale tüdrukule Theale silma jäämine. Kui Kaspar juhuslikult klassi peksupoisi Joosepi kaitseks välja astub, siis tähendab see sõda Andersiga. Joosepi hätta jätmine tähendaks Kasparile au rüvetamist.

Puhkepäeva küsimustele vastas "Klassi" režissöör Ilmar Raag.

Kas "Klassi" edu Karlova Varys oli ootuspärane?

Ei, me ei eeldanud üldse mingisugust edu seal. Fakt, et saime festivali programmi sisse, oli meie ootuste lagi.

Kuidas hindamine toimus?

Nagu PÖFFilgi oli seal festivalil erinevaid auhindu, neist üks oli publiku auhinna valimine. Valiti kinodes, kus olid ankeedid ning valida sai ka internetis.

Meie esimene üllatus oli festivali ajal, kui olime päevade lõikes pidevalt esikolmikus. Meil oli seal kaks linastust ning seda arvestati tulemuste lugemisel. Lõpuks jäime kahesaja osaleja seast seitsmendale kohale, kohe peale Tarantinot.

Kas kohalik publik mõistis filmi hästi?

Tšehhi publik tõdes, et "Klass" on väga universaalne koolifilm ja sobis väga hästi kohalikku konteksti. Kohe hakati tooma näiteid analoogsetest juhtumistest Tšehhi koolides. Ilmselt oli edu taga ka see, et kinodes käis valdavalt noor publik. See oli täpselt sihtgrupile.

Mis oli teie edu võti?

Oleme ise ka mõelnud, et mida me oma kogemusest õpime, et mis on see eriline "Klassi" edus ning kuidas me saame selle eduvõtme kaasa võtta oma järgmistesse filmidesse.

Vägivalla lisamine on kindlasti vale vastus.

Tõenäoliselt oli oluline hästi jälgitav põhiliin, mis on seni olnud euroopa kino põhilisi puuduseid.

Mingil hetkel muutub sümboli loomine tähtsamaks kui loo jutustamine. Meie lugu oli iseenda sümbol.

Teine võti oli ehk selles, et rääkisime loo, kus peategelased olid seatud suurde kitsikusse, mis loob ka vaatajale suure surve tegelastega samastumisel.

Kui palju oled ise "Klassi" vaadanud peale valmimist?

Filmi reklaamides rakendasime rohujuure tasandi turundust, mis tähendab, et ma käisin kaasas filmiga paljudes koolides seda näitamas. Nii et umbes 30 korda ikka.

Kas festivalivõidust on abi?

Üllatav on Europa Cinema auhinna mõju. See on palju suurem, kui me enne arvasime. Sain just teada meie Rootsi filmilevitajalt, et praeguseks on üle maailma tulnud 30 kohalikult levitajalt palve neile filmi koopia vaatamiseks saata, et otsustada, kas seda sinna turule tellida. Kui animafilmid välja jätta, siis ma ei ole kuulnud, et kunagi mõne Eesti filmi vastu nii suur huvi oleks olnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing