Briti-Venemaa tüli paneb proovile ärisidemed

Sirje Rank 20. juuli 2007, 00:00

Eile teatas Venemaa välisministeerium, et saadab riigist välja neli Briti diplomaati. Seda vastuseks Suurbritannia samasugusele käigule sel nädalal, mille tingis Venemaa keeldumine anda välja Andrei Lugovoi, kes on peamine kahtlusalune mullu novembris Londonis polooniumiga mürgitatud Vene eksspiooni Aleksander Litvinenko mõrvas.

Veel teatas Moskva välisministeerium, et piirab viisade väljaandmist ning katkestab Suurbritanniaga koostöö võitluses terrorismi vastu.

Briti majandusleht Financial Times loodab siiski, et mõlema riigi tugev ärilobi ei lase suhetel väga halvaks minna. "Liiga paljudel kõrge profiiliga venelastel on Suurbritannias vara, raha või lapsed seal koolis. Nad ei taha paati liiga tugevasti kõigutada," tunnistas üks Briti advokaat.

Läinud aastal oli Suurbritannia Venemaa suurim välisinvestor 5,5 miljardi dollariga, kahe riigi kaubavahetus on viimase kolme aastaga kolmekordistunud, kasvades 16 miljardile dollarile. Lisaks on Suurbritannia paljudele venelastele eelistatuim sihtriik elamiseks, töötamiseks ja õppimiseks. Venemaa saatkond Londonis hindab Suurbritannias elavate venelaste arvuks 250 000, kuid tegelik arv võib olla palju suurem.

Londonis on end sisse seadnud hulk Venemaa uusrikkaid, sealhulgas kümmekond miljardäri eesotsas Roman Abramovitši ja alumiiniumihiiu Rusal enamusosaluse omaniku Oleg Deripaskaga. Venelased on ühed aktiivsemad Londoni kinnisvara ostjad ning Londoni juristide ja nõunike hinnatud kliendid.

Osa Briti ettevõtjaid kardab siiski suhete teravnemisest oma ärile Venemaal tagasilööki. "See ei peagi olema midagi ametlikku, piisab sellest, kui maksuamet või viisade väljastaja Briti päritolu tõttu ärimeeste vastu kõrgendatud huvi hakkavad tundma," ütles üks Moskvas asuv pankur.

Ka on Briti suured kütusekontsernid BP ja Briti-Hollandi Shell Venemaal surve alla sattunud ning pidanud loovutama kontrolli oma suurtes nafta- ja gaasiprojektides Gazpromile. Samal ajal kui nende Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia rivaalid on suurema soosingu alla sattunud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing