Kõu kiirus sõltub kasutajate arvust

Enn Heinsoo 20. juuli 2007, 00:00

Proovisin järele, kui hästi palju kiidetud teenus tõepoolest töötab ning mobiilse seadmega ei jäänud ma internetita pea kusagil. Tõsi, kiirus kõikus tublisti kellaajast ja levi tugevusest sõltuvalt, kuid ühendus ei katkenud kordagi.

Kokkuvõttes oli ka kaheldav, kas tasuks Kõuga asendada tavalist ADSL-püsiühendust, kui viimase võimalus piirkonnas on olemas. Teenus konkureeribki pigem WiMax- lahenduste ja mobiilsideoperaatorite andmesideteenustega.

Ühenduse kvaliteedi puhul kogeb kasutaja kindlasti kõige tugevamat vahet, sõltuvalt sellest, kas ta kasutab väiksemat mobiilset seadet või koduseadet. Viimast annab hädapärast kasutada ka auto sigaretisüütaja abil. Ühenduse kiiruse vahe võib kahe seadme puhul olla mitmekordne.

Mobiilse seadme proovimisel sattusin looduskaunisse kohta Järvamaal, Nurmsi lennuvälja lähistel. Istusin aias, tormipilved sõudsid kauguses, kusagil kumas kõu ja sülearvutis mängis voogesitusena veebiraadio.

Ühenduse kiirus oli seal piirkonnas 0,2-0,6 Mbps. Sellisest tulemusest palju kehvemat ei kogenud ma ka mujal Eestis viibides.

Tallinnas proovides jäi mobiilse seadme kiirus samuti reeglina alla megabaidi sekundis, kuid ühendus oli katkematu ning kõikumised ei olnud üheski kohas kuigi suured.

Mobiilse seadme paigaldamine on sama lihtne kui tavalise GPRS-modemi seadistamine, kui mitte lihtsam.

Ülimalt mugav on aga statsionaarse seadme paigaldamine - tuleb ühendada vaid kaks juhet ja asi vask. Peale toite- ja võrgujuhtme ühendamist saab valge karp täiesti iseseisvalt hakkama ja annab arvutile IP-aadressi ning internet ongi olemas.

Testimise käigus täheldasin ka tõika, et ühenduse kiirus sõltub kellaajast. See on koherentne Televõrgu varasemate väidetega, et kasutajate arv hetkes määrab üksikute ühenduste kiirused. Mida rohkem kasutajaid, seda väiksemad kiirused.

Kui mobiilsusest olulisem on stabiilne ja kiire ühendus, siis tasuks kaaluda WiMax-teenuse kasutamist.

Ivo Saluoks, Norby andmeside äriliini juht
Kõu internetilahendusel on kasutada kordades kitsam sagedusriba kui WiMAX internetil.

WiMAX-il levib 3.5 Ghz litsentseeritud sagedusel ning laseb seetõttu läbi suurema koguse andmeid ning suuremaid kiirusi. Kõu võrku võiks võrrelda mitme sööja vahel jagatud supitaldrikuga.

WiMAX internetiga luuakse igale kliendile eraldi ühendus vastavalt tellitud teenusele. Kui WiMAX-it on kasutamas 10 klienti, siis nad saavad neile lubatud kiirust, sama kehtib ka siis, kui samas lisandub veel 10, 20 või rohkem kasutajat.

Kuna WiMAX-i sagedus ja baasjaama läbilaskevõime on Kõust suurem, siis suudab WiMAX-i baasjaam teenidada palju rohkem kui Kõu lubatud 144 klienti ja tagada klientidele lubatud kiirust. Kõu eelis aga on see, et ta levib kaugele paksu metsa sisse ja on mobiilselt olemas suures osas Eestist. Teisest küljest on CDMA miinuseks üsna nõrk levi sisetingimustes.

Mariliis Pinn
Kuna Eesti Energia sõnul võib Kõue kasutada ka autoga ühest punktist teise kulgedes, siis katsetasin seda. Proovi tulemusena võin öelda, et töötab täitsa kenasti. Allalaadimiskiirus kõikus 0-1.3 Mbps vahel.

Süsteem toimis oivaliselt autosõidul Otepäält Tallinna. Terve tee nautisime kaassõitjatega internetivõlusid. Isegi muusikat sai voogata sülearvutisse, mis oli juhtmega ühendatud autoraadio AUX-sisendisse. Ühendus hakkis vaid Lõuna-Eesti orgudes ja suurte puude vahel.

Kontorist eemal olles oli võimalus ka tõsisemateks katseteks. Üks mu tööks vajalik programm, mis on internetiühenduse suhtes väga nõudlik toimis talutavalt hästi. Vaid Piltide alla ja üles laadimine oli kohati piinarikkalt aeglane.

Positiivne oli, et internetiühendus ei katkenud kordagi, kuigi ühendus oli kohati ka üsna nõrk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing