PTA on Balti firmade pioneer Poolas

Virge Lahe 20. juuli 2007, 00:00

PTA juhatuse esimees Peeter Larin kommenteeris nii Tallinna kui ka Varssavi põhinimekirjas noteeritud aktsiate tähendust investorile. "Kauplemine toimub paralleelselt ja hind ei pruugi Tallinnas ja Varssavis olla kogu aeg täpselt sama, kuid eeldatavasti liigub alati tugevas korrelatsioonis." Larin lisas, et ristkauplemist siiski ei toimu, st Tallinna börsile edastatud ostuorder ei lähe kokku Varssavi börsile edastatud müügiorderiga. Ettevõtte jaoks tähendab see Larini sõnul suuremat huvi ja tähelepanu Euroopa investoritelt ning kõrgemaid nõudeid informatsiooni avalikustamises ja juhtimise korraldamises.

Larin märkis, et emissioonikulud on umbkaudselt prospektis toodud, kuid täpset numbrit pole hetkel veel võimalik öelda. Ta kinnitas, et kulude ja emissioonimahu proportsioon jäi üldiselt tavalistesse raamidesse. Pakkumise hinna kohta, milleks kujunes 82,6 krooni, ütles Larin, et pakkumises osalenud investorite suur huvi näitas, kuivõrd atraktiivne oli valitud hind suurinvestorite jaoks. "Kokkuvõttes olime tulemustega väga rahul ja püüdsime jaotada aktsiaid selliselt, et tagada ka positiivset järelturgu," näitas mees rahulolu üles.

"PTA aktsiatega kauplemine Varssavi börsil algab järgmise nädala esmaspäeval," teatas Varssavi Suprema müügijuht Jon Brecht, kes tulenevalt börsi reeglitest ei tohtinud emissiooni ühe korraldajana enamat rääkida.

Varssavi börsi planeerimisosakonna ja uute turgude juht Robert Kwiatkowski kinnitas, et PTA on esimene Baltimaade ettevõte, kes noteeritakse Varssavi börsil. Samas avaldas Kwiatkowski lootust, et mitte viimane. "On ka teisi ettevõtteid, kes tahavad Varssavi börsile tulla. Me loodame, et järgmiseks on Olympic EG," kuulutas ta. Samuti töötavad nad Kwiatkowski sõnul teiste paljulubavate projektide kallal, näiteks ühega Leedust.

Kwiatkowski rääkis, et tänu sellele, et ollakse liitunud ELiga, mingeid erilisi raskusi ja takistusi PTA-l Varssavi börsil aktsiate noteerimisega ei olnud, kuna ühtne regulatsioon võimaldab seda kiirelt ja mugavalt teha. Samuti usub Kwiatkowski, et Varssavi börs, kus praeguse seisuga on noteeritud 16 välisettevõtte aktsiad, suudab säilitada oma atraktiivsuse ka edaspidi, olles ise aktiivne ja otsides välisfirmasid.

PTA Varssavi börsile minekut kommenteeris pikemalt Eesti Suprema varahalduse strateeg Peeter Koppel. "Aktsiate noteerimine Varssavis toob kaasa aktsiate suurema likviidsuse ja ka ettevõte suurema läbipaistvuse - pean silmas survet avalikele ja ka investorite suhetele."

Koppeli hinnangul valmistab Eesti investorile ilmselt kõige suuremat rõõmu tõenäoline kohalike valuatsioonide tõus Varssavi börsi tasemele, eriti kui arvestada institutsionaalsetele investoritele jagatud aktsiate vähest arvu, mis viitab suurele ülemärkimisele. "Ja ettevõte peaks tulevikus saama kaasata lisakapitali teistsugustelt hinnatasemetelt, millega on meie kohalik Balti regiooni konnatiik harjunud," oli Koppel kergelt irooniline.

LHV analüütik Erki Kert leidis samuti, et ettevõtte Varssavi börsile mineku peamiseks eesmärgiks oli aktsiate likviidsuse tõstmine.

"Kuna firmal on nüüd eeldatavalt lihtsam lisaraha leida ning selle abil oma laienemisplaane finantseerida, on Varssavis noteerimise mõju firmale ja Eesti investoritele positiivne," oli Kerdi hinnang olukorrale.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing