Esimene ülevaade Eesti teksaajaloost

Tiina Kolk 10. august 2007, 00:00

"Teksastiili lõi Levi Strauss, kes emigreerus USAsse 19. sajandi keskel. Tema suurleiuks oli denim ehk serge de N?mes, puuvillane sarž, mida valmistati Lõuna-Prantsusmaal N?mes'i linnas. Ühe San Francisco õmblusmeistriga mesti löönud Strauss hakkas deminit sisse vedama, indigoga siniseks värvima ja sellest pükse õmblema," kirjeldab Bronwyn Cosgrave teoses "Rõivas ja mood. Arengulugu" teksaajastu algust.

Disaini- ja Arhitektuurigaleriis avatud näituse algidee pärineb Montoni turundusjuhilt Helen Meiusilt, kes kutsus suurt teksade fänni Harry Liivranda Montoni uut tootemarki Spiced M reklaamima. Kunstiteadlane omakorda lasi lendu mõtte teha hoopis ajaloolise tagasivaatega näitus ning otsida kusagilt vanu eesti teksasid ja fotosid, ühtlasi tutvustada ka EKA tudengite teksakatsetusi ehk potentsiaalset teksatulevikku. Meius oli Liivrannaga päri ja palus tal olla näituse kuraator.

"Kui kahe kuu eest hakkasin materjali kokku panema, selgus, et Eestis ei kogu teksaseid keegi peale Eesti Rahva Muuseumi (kuid neilgi on fondis ainult kaks asja) ning meie disaini- ja tarbekunsti muuseum ei tunne üldse asja vastu huvi. Minu arvates kuulub Eesti teksas Eesti disaini ajalukku nagu Estoplasti lambid ja Standardi mööbel," on Liivrand kindel.

Kuna siiani pole veel keegi Eesti teksaste ajalugu uurinud, ei suutnud ka kuraator välja selgitada, mis aastal Sangar või Noorus teksaseid tootma hakkasid. Ka vanu Founderi teksaseid ei leidnud ta ühtegi. Ega Antonio omi, mida tehti natuke aastatuhandevahetusel. Aga Angeli omi (mille autoriks on Gerly Tinn) laenati klubist rõõmuga.

Retrospektiivse osa väljapanekust moodustavadki näited varem Eestis toodetud teksastest ning disainivõrdluseks on väljas ka mõned Liivranna isikliku "nostalgiaga" seotud välismaised eksemplarid.

Fotokeldri Lee kogust valitud pildid dokumenteerivad teksaste kandmist Eestis 1970.-80. aastatel.

"Kui kellelgi on vanu Sangari või Nooruse teksaseid, mida võiks näitusele tuua, oleksime väga rõõmsad," sõnab Baltika Grupi kommunikatsioonispetsialist Mervi Lill.

Emotsionaalsele näitusele loob suurepärase eelhäälestuse Harry Liivranna seinatekst, milles ta märgib: "Mäletate, mida ütles Armani? "Ma ei tea seksikamat kombinatsiooni kui sinised teksased ja valge t-särk". Ma kirjutan sellele tõdemusele kõhklemata alla."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing