Üks küsimus

ÄP 13. august 2007, 00:00

Analüüsime esitatud hindamisaktis näidatud hinda: võrdleme seda lähiajal analoogsete objektidega tehtud ostu-müügitehingute hindadega. Vajadusel võime küsida uut hindamisakti.

Eluaseme ostuks taotletava laenu puhul lähtume üldjuhul ostetava objekti kui põhitagatise reaalsest ostu-müügihinnast. Kui see on hindamisaktis näidatust väiksem, on tagatise aktsepteerimisväärtuse määramisel aluseks ostu-müügihind. Sellega kontrollime, et kogu laenusummat kasutatakse sihtotstarbeliselt.

Kindlat käitumisreeglit me antud olukorras kehtestanud pole. Uue hindamisakti palume taotlejal esitada vaid juhul, kui turuhind näib aktis olevast oluliselt madalam.

Hinnalangusest tulenevaid riske on võimalik maandada ka väiksema laenu ja tagatise suhtega.

Kinnisvaraobjekti ümberhindamine oleneb eelkõige konkreetsest tagatisest, mida eluasemelaenu taotlev klient pakub. Kui taotletakse laenu kinnisvara ostuks ning ostu-müügihind on madalam eksperthinnangus toodud turuväärtusest, on laenusumma kinnitamise aluseks tehingu ostu-müügihind. Samas sõltuvalt hetkeolukorrast kinnisvaraturul ja kliendi taotletavast laenusummast on pangal õigus küsida uut eksperthinnangut.

Küsime ikka aktuaalset hindamisakti. Meie eluaseme finantseerimise osakonnas on spetsialistid, kellel on teadmised ja oskused, et hinnata akti vastavust tegelikkusele ning kehtivatele hinnatasemetele.

Aktuaalse all pean silmas ikka seda kuni kuuekuulist akti, nagu kehtiv tava on olnud.

Panga sisemiste reeglite järgi aktsepteerime kuni 6 kuud vanu hindamisakte. Kui vähegi võimalik, säästame klienti uue akti tellimise lisakuludest, vaadates ise hindamisakti sisu kriitilise pilguga ning jälgides turuhindu. Seejärel otsustame, millises ulatuses tagatise turuväärtusest oleme nõus krediteerima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing