Tervis ennekõike

ÄP 15. august 2007, 00:00

Tänane Koolituse erileht kirjutab uuringust, millest selgub, et tööandjad pakuvad küll firma kulul töötajatele igasuguseid sportimisvõimalusi ja edendavad tervist, kuid pööravad vähe tähelepanu töökohale.

Äripäev kiidab ettevõtjaid spordi ja tervise toetamise eest, kuid leiab, et esimese ja olulisema sammuna peaksid tööandjad hoolitsema selle eest, et töökoht tervist ei kahjustaks. Enne tuleb tervist hoida, siis saab seda edendada.

Kui spordiala, mida harrastada ja oma tervist edendada, saab inimene oma füsioloogilisi ja vaimseid võimeid arvestades ise valida, siis töökoha ja -tingimused on firma enamasti ette määranud ning oma lauda ja tooli töötaja ise valida ei saa. Valest istumisasendist või valgusest tingitud tervisehädad ilmuvad tihti alles aastate pärast.

See võib tunduda asjatu vingumisena, seda eriti tingimustes, kus majandus kasvab kiiresti ning sageli ei ole põhitegevuse kõrval teisteks asjadeks aega -

raha tahab teenimist. Samas näitas Soomes tehtud analoogne uuring, et pärast tööfüsioterapeutide soovitatud muudatusi suurenes ettevõtte efektiivsus nelja aasta jooksul 24% võrra. Tänast tööjõuturgu ja efektiivsuseotsinguid vaadates on see imeline näitaja.

Nii ei olegi korralik laud inimese pirtsakus või esialgu liigkallis näiv reguleeritav tool mitte kulutus, vaid investeering. Lisaks tervisele ka ettevõtte arengusse. Töötingimused loovad ka pildi ettevõttest väljapoole. Korralik töökeskkond ei aita mitte üksnes olemasolevat personali tööl hoida ja motiveerida, see mõjub magnetina ka värvatavale personalile. Olukorras, kus töökäsi on pidevalt turult puudu, saab tööotsija vabalt valida tingimusi, millistega leppida.

Tõsi, suuremas ettevõttes võib kogu kollektiivi kaasamine mööbli valikusse keeruliseks osutuda. Samas ei ole õige ja tervist säästva keskkonna kujundamine raketiteaduse mõõtu ettevõtmine. Kohustuslikus korras töötervishoiuarsti juures käimine peaks looma ettevõtte juhtkonnale hea pildi alluvate tervislikust seisukorrast ning probleemidest, mille pinnalt omakorda saab pildi sellest, mis vajab arendamist. Ka töötervishoiuarsti ja töötaja aeg on ju tarbetult raisatud, kui selle infoga midagi edasi ei tehta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing