Süsteemselt süües vormi

Signe Sillasoo 17. august 2007, 00:00

Fitness.ee peatreeneri Ott Kiivikase sõnul tasuks toitumiskava teha igal inimesel, kes pole enese jaoks suutnud ise sobivat vormijõudmise moodust leida.

Ka Karu Consulting OÜ toitumisspetsialist Kätrin Karu tõdeb, et kavast on kasu neil, kel eesmärgiks kaalust alla võtta, seda hoida, vormi parandada, tervislikult või seatud treeningtulemuste saavutamiseks teadlikult toituda.

"Tulemuseni jõudmiseks peavad olema paigas kolm asja: toitumine, treening ja puhkus - need kõik õiges vahekorras," sõnab Kiivikas.

Suurim viga, mida inimesed toitumiskava järgi elama hakates teevad, on Kiivikase sõnul järsk üleminek ettekirjutatule.

"Inimesed üritavad ühe päevaga minna üle kavale, mis erineb üldjuhul nagu öö ja päev sellest, mida nad varem tegid. Muutused tuleb viia sisse järk- järgult," tõdeb Kiivikas. Ta sõnab, et tegemist on siiski elustiili muutusega, mitte kahenädalase projektiga.

Toitumiskavade tüüpide paljusus võimaldab igaühel endale sobilik leida. Tihti eelistatakse Karu sõnul täpset menüüd, kuid paika võib panna ka üldise toiduainete nimistu, kus ülevaade, mida ja millal süüa.

"Kui tegemist on nädalamenüüga, siis väga pikalt sama menüü järgi toituda ei soovita. 1-3 nädalat oleks optimaalne," kinnitab Karu.

"Parem on, kui toitumiskava on vabam ning jätab inimesele võimaluse valida sobiv mitmete alternatiivide seast," lisab ta ning nendib, et peamine on panna toitumiskavaga paika põhimõtted, mille järgi toitutakse.

Enne spetsialisti juurde minemist ja kava koostamist soovitab Karu mõelda läbi enda toitumisharjumused ning toiduained, mis kindlasti peaksid menüüsse kuuluma ja mis mitte.

Toitumisspetsialisti tuleb kindlasti teavitada ka põetud haigustest ja ainetest, mille vastu on allergia.

Nii Ott Kiivikas kui ka Kätrin Karu kinnitavad, et toitumiskava järgimine peaks kujunema harjumuspäraseks tegevuseks ning andma inimestele suuna selleks, et nad oskaksid teha edaspidi õigeid valikuid iseseisvalt, ilma toitumisspetsialisti ettekirjutusteta.

Toitumiskava järgi toitumine tuleb kasuks pea kõigile inimestele. Toitumine on enesetunde ja tervise seisukohast väga oluline. Samuti mõjutab tervislik söök tuju ja vaimset seisundit.

Kava järgi toitumise alustamine keeruline pole. Midagi ei ole ju peale sunnitud. Minu moto on, et süüa võib küll kõike, aga tuleb teada, mida ja millal. Parem süüa tihemini, aga vähem.

Veebiportaalist fitness.ee tellitud toitumiskava, mis koostatud iga inimese individuaalse ankeedi alusel, annab piisavalt hea tagasiside ja hulga toitumisalaseid soovitusi. Plussiks on kellaajaliselt välja toodud toitumiskordade ja sobilike toiduainete nimekiri. Samuti on abiks treeneri vabas vormis lisatud soovitused ja tähelepanekud. Lisaks kirjalikele soovitustele oleksid kindlasti abiks ka treeneri suulised täiendused.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing