Ettevõtluskirg leidis tunnustust

Signe Sillasoo 24. august 2007, 00:00

Valemivihikuid tootva OÜ Realister 21aastane tegevjuht Sten Saar enda kandidatuurist konkursi "Europe's Young Enterpreneurs" alguseni teadlik polnud. Selgusetu on tema jaoks siiani ka salapärane kandidatuuri ülesseadja.

Euroopa 15 parima hulka arvamine on väga suur kompliment. Sellest grupist välja valitud kuue kõige tegijama sekka pääsemata jäämine pole Steni jaoks pettumus, sest erinevalt teistest ei teinud ta suurt propagandat ja promotööd häälte kogumiseks Business Weeki kodulehel, mis garanteerinuks koha kuue parima seas.

"Võib-olla pääsesime konkursile seetõttu, et oleme ettevõtlusmaailmas keskmisest noorest tiba rohkem teinud, oleme ühe sammu ees, aga mitte rohkem," arvab Sten enda nimetamisest Euroopa parimate punti.

Kasu näeb Sten võistluse nominentide hulka kuulumisest juba praegu: "Kui laieneme teistesse riikidesse, on meil näidata ette rahvusvaheline tunnustus meedias." Võistluse tarbeks nelja tunniga tehtud veebilehekülg, kus on ettevõtte tegevuse kirjeldus ning Skandinaavia ja Baltimaade kaart riikidega, kuhu firma on laienenud, andis endalegi tunde, et õpilasfirmast välja kasvanud ettevõtte puhul on tegemist millegi suure ja kiirelt arenevaga.

Sten kinnitab, et Eesti ettevõtlusmaastik on igale noorele alustajale väga soodne: "Pinnas ettevõtte loomiseks on hea, ma ütleks, et üks parimaid. Stardiabi on Eestis hea ja ka firma asutamine imelihtne," kinnitab noormees. Plussina toob ta välja sellegi, et Eestis võetakse noori tunduvalt usaldusväärsemate ja kindlamate partneritena kui näiteks Soomes. "Seal on meil väga raske, peame ennast väga palju tõestama. Soome härrasmehed mõõdavad su kohe silmaga ära ja ei aktsepteeri sind kui noort kuigi võrdväärse partnerina."

Ambitsioonid on noormehel kõrgel, ees ootavad suured maailmavallutusplaanid. Kavas on laieneda lisaks praegusele kolmele riigile, Eestile, Lätile ja Soomele, peagi ka Rootsi, Norra, Taani ja Leedu turule.

"Me panime oma kontorisse just üles suure maailmakaardi, mille ees iga päev seisame ja mõtleme, et praeguse kolme riigi kõrval on meil veel nii suur maailm ees," jutustab Sten lõbusalt. Eesmärk on kasvada iga aastaga nelja riigi võrra, kuni Euroopa käes.

Kindlalt ei välista Sten sedagi, et hakkab kunagi palgatööd tegema ja viskab juhiohjad käest. Kui see juhtuma peaks, siirduks ta enda sõnul ilmselt laevandusse.

Küsimuse peale, milline on eduka ettevõtluse valem, hakkab Sten naerma ja arvab, et peab selle valemivihikust järgi vaatama. "Iva on selles, et tuleb kuulata oma sisetunnet ja teha seda, mis meeldib. Alati tasub proovida. Kui sa millegagi tegelema hakkad, saad aru, kas see sobib sulle või mitte. Kui asi ei sobi, võtad järgmise, ei juhtu ka midagi. Vähemalt oled jälle kogemuse võrra targem."

Märtsist MTV Eesti juhina töötav Karoli Hindriks oli Business Weeki konkursi nominentide seas ainukene naisterahvas. Noorele neiule, kes on helkureid tootva firma Heatuju Maaletooja OÜ omanik ja muusikakanali juht, tuli võistlusel osalemine sama suure üllatusena kui Sten Saarele.

"See, et nii mina kui ka Sten seal konkursil äramainitute hulka kuulusime, on pigem tunnustus sellele, kuhu Eesti praeguseks Euroopas jõudnud on," märgib neiu ning tõdeb, et uhkust tunda võivad eestlased mitmegi asja üle. Võimalused eneseteostuseks ja enda oskuste rakendamiseks on Eestis tema arvates suurepärased.

Kuue parima hulka tulemata jäämine ei morjendanud ka Karolit: "Ma ei tea ju isegi seda, kuidas ma sellele konkursile üldse sain," lausub ta naerdes. Võistlustulle viinud helkurtoodetega Karoli enam igapäevaselt väga aktiivselt tegeleda ei jõua, telekanali juhtimine nõuab ohtralt tööd ja aega. "Ma olen rohkem selline vaimne ema. Mul on tubli meeskond, kes tegeleb suurema osa asjadega," kiidab ta rõõmsalt kolleege, kes seisavad hea helkurtoodete reklaami, müügi ja turustamise eest.

"Ma arvan, et Eesti on väga sobilik paik, kust ettevõtlusmaastikul õhku tõusta ja ühel hetkel ka võib-olla maanduda, seetõttu julgustan ma inimesi käima, õppima ja teostama ennast välismaal. Aga ma olen selles suhtes ikkagi patrioot, Eesti on suurepärane," lausub ta. "Ma olen olnud alati arvamusel, et parem on olla suur kala väikses tiigis kui väike kala suures," kinnitab Karoli. Tema arusaamist mööda annab esimene variant kergemalt võimaluse edasi liikuda.

Karoli on kindel, et julgus ja kirg on paljuski edasiviivad jõud. "Asju tuleb teha natukene kirglikumalt kui ainult tööna. Minu jaoks pole ei helkurifirma ega MTV lihtsalt töö. See on minu kirg, see on osa minust," kinnitab ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing