Faktooring aitab rahastada äritegevust

Andres Kitter 03. september 2007, 00:00

Igapäevase äritegevuse finantseerimiseks saab põllumajandusettevõte kasutada faktooringut, mis tähendab, et faktooringfirma tasub müüja väljastatud maksetähtajaga arve kohe.

Lisaks tavapärasele põllumajandussaaduste (piim, liha) müügi finantseerimisele oleme koostöös partneritega välja töötanud lahendused, mis arvestavad erinevate valdkondade spetsiifilisi vajadusi.

Ennekõike külvi ja koristusperioodil tekkivate kulutuste finantseerimiseks on sageli kõige lihtsam võimalus lühiajaline laen.

Sellega finantseeritakse näiteks seemnete, väetiste ja kütuse ostmist ning muude kevad- või sügistöödega kaasnevaid hooajalisi kulutusi. Laenu tähtaeg on kuni üks aasta.

Laenu tagastamine toimub saagi müügist saadavast tulust ning maksegraafik koostatakse vastavalt saagi müügiperioodile. Sellest tulenevalt võib laenu maksepuhkus olla kuni üheksa kuud või lühem.

Laenu tagastamise graafik sõltub saagi eeldatavast müügiperioodist. Vajadusel on võimalik laen vormistada ka arvelduskrediidi limiidina.

Ühe näitena võib tuua teraviljasaaduste hooajalise müügi, kui põllumajandustootjal on vaja raha kohe pärast vilja müüki, kokkuostja soovib aga pika realiseerimisaja tõttu ka pikka maksetähtaega.

Siin ongi abiks faktooringfinantseerimine, kus poolte vahel lepitakse kokku lahendus, millega pank tasub vilja eest kokkuostjale väljastatud arve põllumehele kohe, samas kokkuostja tasub arve pangale vastavalt kokkuleppele, näiteks 4 kuni 6 kuu pärast.

Teine näide on sigade kasvatamise finantseerimisest, kus suurtootja müüb põrsad talunikule, kes kohustub need suureks kasvatama ja tootjale tagasi müüma. Sigade kasvuperioodi ajaks võimaldab tootja koostöös pangaga talunikele pikka maksetähtaega, mida finantseeribki finantsasutus faktooringuga. Selle tulemusena ei pea talunik põrsaste eest tasuma, enne kui talle laekuvad summad täiskasvanud sigade müügist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing