Kilomeetriga langeb hind 3 protsenti

Enn Tosso 03. september 2007, 00:00

Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütiku Annika Jakobsoni hinnangul on ostuhuvi osas on keeruline tuua välja erinevust, kuna on inimesi, kes ilmtingimata soovivad elada Tallinna linna piires, kuid on ka neid, kes kindlasti soovivad elada linnast väljas privaatsemas ja vaiksemas asumis.

Suhteline hinnavahe lähiperspektiivis jääb eeldatavasti samaks, kuna jätkuvalt on nõudlus mõistliku hinnaga linnalähedaste korterite järele. "Linna lähiasumite väärtustamine võib ka tõusta, kui sinna rajatakse esmatarbe kauplused ja lasteaiad, mis mitmete projektide puhul küll olid planeerimisel, kuid milleni tihti ei jõutud," arvab ta.

"Kui võtta võrdluseks võrdväärsed majad Tallinnas ja kuni 5 km kaugusel, siis on linnast väljas paiknevad eramud ca 10-15 protsenti madalamate hindadega. Kaugemate eramute hinnad on ca 25-30 protsenti madalamal tasemel," hindab Jakobson.

ERI Elamispindade Kinnisvara tegevjuht Mart Saa arvab, et kui muud tingimused on samad, ent üks maja asub kilomeeter linna piirist seespool ning teine kilomeeter väljaspool, ei tohiks märgatavat hinnavahet olla.

Rime Kinnisvara maakleri Tuulika Mölderi sõnul mõjutavad linnapiirist enam erinevate piirkondade hindu ja nõudlust ümbritseva keskkonna ning infrastruktuuri seisukord.

Arenenud piirkondade hinnatase on kindlasti kõrgem või vähemalt samal tasemel kesklinnale lähedasema, aga kehvemas seisus elamispaikadega. Mõõravad on ümbritseva keskkonna seisukord, koolide-lasteaedade lähedus, kaubanduskeskused ja hea transpordiühendus. Viimasel ajal saavad hinnataseme ja nõudluse kujunemisel üha tähtsamaks ka tervisespordi harrastamise võimalused.

Majade puhul on olukord veidi teine, kuna arvestada tuleb rohkemate teguritega kui lihtsalt elamispinna ruutmeetrite arv.

Hinnavahe linnas ja linnast väljas asuvate sarnaste objektide puhul võib küündida mitmekümne protsendini. Näiteks linnapiirist umbes 20 km kaugusel maksab uus eramu 3,3 miljonit krooni, aga Tallinna halduspiirides maksab selline maja juba umbes 4,5 miljonit krooni. Tulevikus hinnadiferents suureneb, kuna Tallinnast kaugemal asuvad, väljakujunenud infrastruktuurita objektide hinnad võivad tingimise käigus veidi veel alaneda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing