Klaaspõrand muudab ruumi avaraks

Kätlin Kontor 03. september 2007, 00:00

Järjest enam kohtab maitsekaid ja huvitava lahendusega klaaspõrandaid ka eramutes, mitte vaid modernsetes büroodes või klubides. Sisearhitektide rõõmuks on üha rohkem neid julgeid, kes näevad oma tulevases kodus just klaaspõrandat või -treppi, mis pilku tõmbab ja ruumi avardab. Peale välise efekti annab klaaspõrand võimaluse avardada siseruumides vaadet ja luua huvitavaid valgustuslahendusi.

"Klaaspõrandad valmivad karastatud ja lamineeritud klaasist," selgitab OÜ Vitrecon juhataja Janno Väling. "Tavaliselt koosneb klaaspõrand mitmest kihist: põhiklaasid, karastatud turvaklaasid ja nende vahel kiht tavalist klaasi, mis muudab põranda läbiva vigastuse korral vajumiskindlamaks."

Alati tuleb arvestada, et mida suurema pinnaga klaaspaneel, seda paksem on selleks kasutatav klaas. Samuti on õige kombinatsiooni ja klaasipaksuse väljaarvutamiseks vaja teada, kas toestatud on kõik klaasi küljed, kuidas ja kuhu täpselt põrand toetub, kui suur saab olema selle koormus, kas klaasi läbivad veel mõned muud detailid, on seal sees valgustid jne.

"Ka klaaspõrand on täpselt nii tugev, kui tugev on selle kõige nõrgem koht," ütleb Janno Väling. "Iga ava või auk klaasis kahandab selle turvalisust, mistõttu tuleb enne kliendi soovi täitma asumist teha täpselt selgeks võimalikud riskid ja ohutegurid ning need siis miinimumini viia."

Eriliste ideede ja esmapilgul võimatuna näivate soovidega kliente leidub alati. Seetõttu pole klaaspõrandate tegijatel võimalik üheselt rääkida põrandate hinnast, kuna soovid on nii erinevad.

"Meie juurde on tuldud väga lennukate ideedega ja õnneks pole me iial pidanud ütlema, et ei saa kliendi soovi täita," seletab Väling.

On hea teada, et klaas kui materjal fantaasiale eriti piire ei sea. Nii näiteks on võimalik luua oma koju ka klaasist mosaiikpõrand, kas või vitraaž, ja üle selle rahulikult edasi-tagasi kõndida nagu tavalisel põrandal.

"Ühes vanalinna korteris sai klaaspõrand päästvaks lahenduseks, kui maja keldrist tulid kaevetööde käigus välja igivanad puidust kanalisatsioonirennid, mida muinsuskaitse ei lubanud puutuda ja mis pidid jääma nähtavale," toob Väling näiteks. "Maja peremees lahendas olukorra nutikalt ning nüüd võib neid renne imetleda läbi tema kabineti klaaspõranda."

Klaaspõranda paigaldus on tohutut täpsust ja ettevaatust nõudev töö. Kuigi klaas jätab õhulise mulje, on see siiski väga raske materjal, näiteks ruutmeeter 10 mm paksust karastatud klaasi kaalub pea 25 kg.

Suuremate põrandate puhul, kus on paksud klaaspaneelid, võib põranda kogukaal olla kaugelt üle tonni. See aga eeldab, et juba varakult on läbi mõeldud, kuidas sellist põrandat oleks võimalik paigaldada.

"On juhtunud, et kliendi soovitud klaasi pole ühes tükis võimalik majja sisse saada, sest ustest-akendest lihtsalt ei mahu," ütleb Janno Väling ja paneb südamele, et kliendid ka sellistele nüanssidele varakult mõtleksid.

Ta toob näitena ühe toreda kliendi, kes tellis oma uude korterisse 4,5 meetri laiuse vannitoapeegli. "Peegli korterisse toimetamiseks oli ainus võimalus tõstuk, mis spetsiaalselt tellitud kastis oleva peegli neljanda korruse akna taha tõstis. Seejärel manööverdasid osavad paigaldajad selle läbi korteri vannituppa ja klient sai oma uhke peegli seina." Põrandate puhul on lahendamist vajavaid nüansse veelgi.

Küsimusele, kui palju maksab klaaspõranda ruutmeeter, on väga raske üheselt vastata, nendib klaasdetaile valmistava Vitreconi juhataja Janno Väling.

"Laias laastus võib öelda, et kvaliteetse betoonkrae olemasolul ja tavalise klaaspõranda puhul jääb ruutmeetri hind 4000 ja 8000 krooni vahele. Kuid keerukamate tellimuste puhul on hind ulatunud ka kuni 20 000 kroonini ruutmeetri eest," selgitab Väling. Valiku tegemisel tuleb tellijal peale klaaspõranda suuruse otsustada veel, mis tooni klaasi kasutada, sest ka siin on valik lai ning värv mõjutab omakorda ruutmeetri hinda.

"Kui tellija on otsustanud klaaspõranda kasuks, peaks ta juba varakult töö teostajaga ühendust võtma," annab Väling nõu. "Kuna võtame alati ise täpsed mõõdud, teeme arvutused, pakkumise ja tööjoonised ning valmis toote ka paigaldame, siis mida varem klaaspõranda teostus läbi mõeldakse, seda parem on tulemus."

Fotod: Raul Mee, Meeli Küttim

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing