Piimaäris kerkis esile uus suurfirma

Väinu Rozental 03. september 2007, 00:00

Piimatootmisgrupp, mida juhitakse Tartu kesklinnas asuvast kontorist, on farmihoonetesse, lehmakarja, tehnikasse ja maasse kokku investeerinud 200 miljonit krooni. "Põhifinantseerija on olnud loomulikult meie Austria partnerfirma, mis tegeleb erinevate finantseerimisprojektidega," tunnistas Ühinenud Farmide juhataja Aadi Remmik. "Samas initsiatiiv siseneda piimatootmisse ning äriplaan oli meie poolt."

"Meie" tähendab kolme hakkajat klassivenda Õismäe Humanitaarkeskkooli päevilt. Tänaseks on kaks meest, Aadi Remmik ja Lembit Tampere saanud Concordia ülikoolist majandushariduse ning Villem Vohul on majandusõpingud pooleli.

"Kuigi meie oleme piimatootmises uued näod ja sisenenud tootmisse nii-öelda süsteemiväliselt, on ju tegelikult kõik gruppi kuuluvad farmid ammusest ajast tegelenud piimatootmisega," rääkis Remmik. "Meie oleme farme renoveerinud ja ka suhteliselt palju vana kaadrit välja vahetanud, sest eesmärk on tegutseda võimalikult efektiivselt." Remmiku andmeil on nad kolme aasta jooksul tõstnud ka farmitöötajate töötasu umbes kaks korda.

Kui Ühinenud Farmid 2003. aasta suvel tegevust alustas, oli eesmärk omada kuni 3000 piimalehma. Praegu on grupis 2500 kvoodilehma. "Kuna pakkujaid on väga palju, poleks mingi probleem osta kuu ajaga 5000 lehma koos farmidega," lausus Remmik. "Praegu me siiski rohkem farme osta ei plaani, sest vaja on kokku ampsatud suutäis ära seedida."

Remmiku kinnitusel ei ole neil ambitsiooni saada Eesti suurimaks piimatootjaks. "Meid huvitab eelkõige pikaajaline stabiilne areng ja mõõdukat kasumit tootev ettevõte," ütles Remmik. "Põllumajandus on tõusev sektor ja globaalne piimaturg tundub olevat perspektiivne."

Lisaks piimatootmisele plaanib Ühinenud Farmid tegeleda järjest rohkem teraviljakasvatusega. Firmal on kokku 10 500 hektarit maad, millest vilja all on tänavu 2000 hektarit. Piima müüb Ühinenud Farmid piimaühistute kaudu, suurim ostja on E-Piim.

Noorte meeste juhitud Ühinenud Farmid on üsna hiljuti tõusnud tegijaks. Piimatootmise turule saab tulla vaid kellegi arvel, see tähendab kedagi üles ostes, ja Ühinenud Farmid nii käitunud ongi. Nad on ostnud keskmise suurusega farme, päris väikeseid farme ei tasu osta.

Meie ülesostmise vastu huvi ei tunne. Meie piimakvoot on aastaid stabiilne olnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing