Uudne betoonmaja, mis valmib kahe kuuga

Teet Reier 03. september 2007, 00:00

Aastal 2005 messi "Eesti ehitab" külastades oli seal vahtpolüstüroolelemente pakkumas vaid paar eksponenti. Nüüd on sarnase materjali pakkujaid Eesti turul juba tunduvalt rohkem. Mille poolest siis uudne materjal traditsioonilistest erineb?

OÜ Thermohouse projektijuhi Karol Ahja sõnul ollakse PLASTBAUV tehnoloogia alusel valmistatavad konstruktsioonielementidega Eesti turul juba üle pooleteise aasta ning selle ajaga on valminud umbes kolmkümmend maja.

"Meie pakutavaid konstruktsioonielemente on kahte tüüpi: kandvate välis- ja siseseinte elemendid ning vahe- ja katuslae elemendid," räägib ta. Ahja lisab, et maja ehitamiseks kasutatakse valmiselemente, mis koosnevad kahest omavahel armatuursõrestikuga ühendatud vahtpolüstüroolplaadist. Need elemendid tellitakse sobivas mõõdus vastavalt hoone projektile.

"Ehitusprotsess algab vundamendi ehitusest. Põranda valamise käigus pannakse paika põrandaalused kommunikatsioonid ja soovi korral ka põrandaküte. Seejärel paigaldatakse vahtpolüstüroolist seinaelemendid. Kui esimese korruse seinad on püsti, täidetakse need betooniga," selgitab Ahja.

Kui betoon on kivistunud, paigaldatakse laeelemendid. "Analoogselt seintega on ka vahe- ja katuslae konstruktsioonielemendid valmistatud vahtpolüstüroolist. Kuna paneelid võimaldavad teha pikki kandeid, pole majja tarvis planeerida tülikaid poste või kandvaid seinu. Paigaldamine käib kiirelt ja kraanata, kuna paneelid on nii kerged, et nende kohale asetamiseks piisab ühe mehe jõust. Kui konstruktsioonielemendid on paigas, on järg armeerimise käes. Sellele järgneb betooni valamine. Valminud raudbetoonist lagi on vastupidav ja helikindel ning seob majakarbi monoliitseks tervikuks," selgitab Ahja.

Kui tegemist on mitmekorruselise hoonega, protsess kordub. Viimase korruse peale ehitatakse tellija soovitud materjalist katus ning pannakse ette uksed ja aknad.

Viimases etapis tehakse välisviimistlus. "Kliendile antakse üle maja, milles saab kohe asuda sisetöid tegema. Soojustatud ja välisviimistletud kahekorruselise eramu ehitamine võtab aega ainult paar kuud," kommenteerib Ahja.

Kiirele valmimisele ja vastupidavale konstruktsioonile lisaks on Thermohouse'i betoonmaja eeliseks asjaolu, et viimistlemine on lihtne. Viimistlemiseks sobivaid materjale on võrreldes puitkarkassmajadega rohkem. Seinte laudisega katmise kõrval saab neid ka krohvida, katta kips-, dekoratiiv- ja puitplaatide või muude materjalidega.

Kappe, riiuleid ja raskeid lühtreid annab taolise maja puhul oma soovi kohaselt igale poole riputada.

Kergemate esemete seinale kinnitamiseks piisab, kui lasta kruvi konstruktsioonielemendi pinnal asuvasse plasttüüblisse. Plasttüüblid paiknevad tihedalt - iga 20 cm järel.

Raskemate esemete seina või lakke paigaldamiseks on tarvis sisemine penokiht vajalikus mõõdus asendada puitprussiga, mis kinnitatakse tüüblite ja kiilankrutega betooni külge.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing