Algul määra eesmärgid

Romet Kreek 05. september 2007, 00:00

Enne säästma ja investeerima asumist mõtle, miks sa seda teed. Eesmärk võib olla näiteks koguda omafinantseeringut eluaseme ostmiseks, koguda raha mõneks välismaareisiks, koguda lapse hariduseks vajalikku raha, kindlustada rahaliselt oma pensionipõlve vms.

Kui on selge, milleks raha koguda, mõtle, kuidas selleni jõuda. Valida on eri teede vahel. Mõni on riskantsem kui teised, aga ka potentsiaalselt tulusam. Kas eesmärk on raha kaitsta, raha kasvatada või saada pidevat sissetulekut - või nende kolme kombinatsioon? Eesmärkide juures tuleb määratleda ka aeg, millal neid soovitakse saavutada. Mida lühem on aeg eesmärgi saavutamiseni, seda konservatiivsem peaks olema.

Igal investoril peaks olema kaitseks reserv ettenägematute erakorraliste väljaminekute tarvis. Kui investoril on suur eluasemelaen, peaks ta sedavõrd konservatiivsem olema, hoides raha ka tagavaraks. Raha peab olema kiiresti kättesaadav - selle pealt teenimine polegi seejuures esmatähtis. Variantideks on lühiajaline tähtajaline hoius, rahaturufond vms.

Kui investor vajab pidevat sissetulekut, peaks vaatama võlakirjade poole. Võlakirjad erinevad riskantsuse poolest - rusikareegliks sobiks vast, et mida madalam on sama kestvusega võlakirja tootlus, seda turvalisem võiks ta olla. Suurte mööndustega sobiks sissetuleku saamise vahendiks ka korralikud dividendiaktsiad. Kui Eestis makstakse dividende välja kord aastas, siis USAs makstakse dividende tavaliselt kord kvartalis, mõni ettevõte aga suisa kord kuus. Eriti head on ettevõtted, kes on maksnud aktsionäridele dividende pika aja jooksul, jätmata vahele ühtegi aastat, ning stabiilselt dividende tõstnud. Kui ettevõtetel läheb kehvemini, on oht, et dividendi suurust kärbitakse või maksmisest suisa loobutakse.

Raha kasvatamise osa portfellis on aktsiate ja aktsiafondide päralt. Kui ettevõttel läheb hästi, peaks ka aktsia hind pikaajaliselt tõusma. Kui investor ei tunne huvi konkreetsete ettevõtete vastu ehk tal pole aega valida konkreetseid aktsiad, saab osta fondiosakuid. Fondis on üksiku aktsia hinnaliikumise riski kõvasti vähendatud, kuna fondid paigutavad paljude investorite raha edasi sadade ettevõtete aktsiatesse. Kuid sarnaselt aktsiatega kõiguvad ka fondiosakute hinnad. Ühte fondi raha paigutades jääb ikkagi oht, et osaku hinna langedes väheneb kogu rahapaigutuse väärtus. Sestap maksab soetada eri fondide osakuid.

Kõigi rahapaigutuste puhul pööra kindlasti tähelepanu kuludele - kui palju tuleb maksta ostu ja müügi puhul teenustasu, kui suur on ostu-müügihinna vahe, kui suured on hoiukulud. Tootlus kipub muutuma, kulud aga mitte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing