Tallinna Filharmoonia alustab uut hooaega meistri mängudega

Kersti Inno 07. september 2007, 00:00

Ehkki paar sajandit tagasi oli kapellmeistri amet just see, mis ühendas endas nii solisti kui ka dirigendi tööd, on tänapäeval enamik muusikuid pühendunud siiski vaid ühele suunale.

Seda enam on imetlusväärne nende virtuooside oskus panna ühtviisi kaunilt kõlama nii omaenese pill kui ka terve orkester ja jõuda tulemuseni, milleni tavaline kapellmeister ehk kunagi ei küünikski.

Sarja avakontserdil on nii solisti kui dirigendi rollis Soome kuulsast muusikute suguvõsast pärit Jaakko Kuusisto, kes tuntud nii viiuldaja, dirigendi kui ka heliloojana.

Jaakko Kuusisto esines eelmisel hooajal Tallinna Filharmoonia "Bravissimo" sarjas, paar hooaega tagasi võlus eesti publikut samas sarjas tema viiulivirtuoosist vend Pekka Kuusisto.

Jaakko Kuusisto alustas viiulimängu õpinguid Géza Szilvayni ja Tuomas Haapase juures Sibeliuse Akadeemias ning Miriam Friedini ja Paul Bissini õpilasena Indiana Ülikoolis USAs. Viiuldajana on Jaakko Kuusisto paljude konkursside võitja.

Nende hulgas on Kuopio, Sibeliuse, Indianapolise ja Carl Nielseni konkursid.

1997. aastal jõudis Jaakko Kuusisto Brüsselis viiuldajate seas kõige hinnatuma, Kuninganna Elisabethi nimelise konkursi finaali.

2002. aastast alates on Kuusisto lisaks oma kontsertmeistriametile Lahti sümfooniaorkestris ka seda kollektiivi juhatanud.

Ehkki algul ei kujutanud Jaakko Kuusisto ennast sugugi dirigendina ette, on aja möödudes asjad muutunud ning tema dirigendikarjäär on saanud peaaegu sama oluliseks kui interpreedi oma.

Alguse sai see kõik aga tõdemusest: "Ma arvan, et pole ühtki põhjust, miks ma solistina ei saaks samal ajal ka kammerorkestrit juhatada."

Viiulivirtuoosina avaneb Jaakko Kuusisto sel õhtul Joseph Haydni viiulikontserdis nr. 2 G-duur.

Juhatada on ta võtnud hõimlase Bela Bartoki "Divertismendi" ja soome rahvusromantiku Jean Sibeliuse teosed "Rakastava" op. 14 ja "Romanss" C-duur op. 42.

Valik on igati ootuspärane, pidades silmas tõika, et selle aasta 20. septembril möödub soomlaste kuulsaima helilooja Jean Sibeliuse surmast 50 aastat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing