Järelevalve muudaks vaidlused mõttetuks

ÄP 12. september 2007, 00:00

Ehitusekspertiisi bürood teevad igal aastal tuhandeid ekspertiise, selgitamaks, kelle süül tilgub katus ja mädaneb põrand vastselt renoveeritud või ehitatud hoones.

Oma tähelepanuväärse tõrvatilga kallavad sellesse konfliktide katlasse ka tellijad, kes hõlbu raha teenimise lootuses ise vastostetud kodu põrandaid rikuvad või laeliistudele žiletiga kriipse veavad.

Äripäev on seisukohal, et kuna korralik ehitusjärelevalve võiks nii mõnedki hilisemad vaidlused olematuks teha, tuleks järelevalvajate õiguseid ja kohustusi praegusega võrreldes kaalukamaks muuta.

Praegu ei tõsta nii mõnigi lipsustatud järelevalveametnik ehitusobjektile oma jalgagi ning ka reaalsest ehituse käigust puudub tal ettekujutus.

Olukorras, kus niisugusel fantoomametnikul ilmsest töömeeste lohakusest tingitud vigade eest vastutada ei tule, jäävad töökohustused puhtalt südametunnistuse asjaks. Ka see on üks asjaolu, mis soodustab ehitaja ja tellija hilisemaid omavahelisi jõukatsumisi, muutes vaidlused otsekui lõputult ringlevaks rattaks. Oma panuse segadusse annab ka umbmäärane seadusandlus. Parandamine mõistliku aja jooksul, materjali või ehitustöö garantii, müüjavastutus - need on vaid mõned mõisted, millega korteri omanikuks saanud ostja end kurssi peab viima.

Korralikult ja korrektse projekti järgi ehitatud ja juhenditega koos üle antud hooned hoiavad ära väsitavad vaidlused. Seetõttu võib oodata, et kinnisvarabuumi raugedes sellised elamud pealtnäha sarnastest, ent kahtlasema kvaliteediga majadest paremini kaubaks lähevad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:35
Otsi:

Ava täpsem otsing