Alger Holzmann - mees varjust

Väinu Rozental 14. september 2007, 00:00

Ometi on needsamad üllatunud nägudega sõbrad veendunud, et Alger saab uue väljakutsega hakkama. Süsteemne ja edasipüüdlik nagu ta kõik see aeg olnud on.

Algeri pensionärist ema, Kanepis elav Maili Holzmann sai poja taksondusse minekust teada naabrinaiselt, kes omakorda oli uudist lugenud ajalehest. "Ega Alger räägi tööst midagi, ütleb alati, et kõik on korras," on Maili Holzmann olukorraga leppinud. "Ja ega meil polegi siin suurt aega lobiseda. Kui Alger või tema noorem vend Ailar koju käima tulevad, on neil käed-jalad tööd täis - uus maja pole veel lõplikult valmis."

"See on ainus Algeri pangatööga seotud nähtav asi meil siin," küünitab jutukas naine seinalt maha võtma üht Vive Tolli graafilist lehte. "Ega ta ise seda näitaks, aga ma näitan ikka." Pilt on Algerile tänutäheks kümneaastase töö eest Eesti Ühispanga turvasüsteemide loomise ja arendamise eest.

Tegelikult jõudis Alger Holzmann Ühispanga turvaosakonda juhtida 14 aastat, enne kui ta tänavu kevadel otsustas teha kannapöörde ja hakata tegelema taksondusega. "Takso idee sain ajakirjandusest, mis seda teenust ju pidevalt sarjab," võib mehe hääles teisel pool telefonitoru tabada pisukest irooniat. "Kuna nägin taksonduses tegutsemiseks piisavalt ruumi, läksin oma äriideega Hanschmidti jutule, kellega mind seob pikaajaline koostöö pangas."

Infortari juht Ain Hanschmidt ütleb eelmise nädala pressiteates: "Väga suurt sünergiat näeme teenuse ühises korraldamises koos Tallinki ja meie hotellidega." Moodustatavast Tallink Taksost kuulub 51 protsenti Infortarile, 34 protsenti Tallink Grupile ja 15 protsenti Holzmannile.

Alger Holzmann möönab, et kui ta seni on oma tööd tehes teadlikult avalikkuse eest varjus olnud, siis nüüd nägi ta ette, et Tallinkiga seotuna tõuseb ta paratamatult õige ruttu avalikkuse huviorbiiti. Sestap soostub ta endast lahkesti rääkima, ent Tallink Taksoga seoses jääb kidakeelseks. "Järgmise kuu algul valime automargi välja, hetkel käivad läbirääkimised viie-kuue firmaga," poetab Alger Holzmann ja lisab, et hiljemalt järgmise aasta aprillis teenindavad Tallink Takso ühtses vormiriietuses taksojuhid kliente.

Holzmanni kompanjon turvafirmast OÜst Securitas Rainer Rohtaru tunnistab, et sõbra minek taksondusse tuli talle veidi ootamatult. "Aga üks hea taksofirma kuluks Tallinna turule ära küll ja usun, et Alger saab selle ülesandega hakkama," räägib Rainer Rohtaru teisipäeva keskpäeval Kopenhaageni lennuväljal viibides. "Tellisin eile õhtul Tulika Takso täna varahommikuks - mul on kuhjaga kogemusi, et takso tuleb varakult tellida, muidu ei jõuagi lennukile - ja taksojuht kasseeris mult sõidu eest Viimsist lennujaama 300 krooni. No seda on natuke palju!"

Holzmanni naine, Pristises büroojuhina töötav Kaire tunneb mehe töökohavahetuse pärast head meelt. "Kuigi me kodus eriti tööasjadest ei räägi, tundus mulle juba mõni aeg tagasi, et Alger on liiga kauaks jäänud ühele kohale ja hakkab end ammendama," ütleb Kaire Holzmann. "Uus väljakutse innustab teda positiivselt."

"See, et ma pärast sõjaväeteenistust Vene dessantvägedes politseikooli läksin, oli minu jaoks täiesti loomulik samm," põhjendab Alger Holzmann, miks jäi aastateks tegutsema mehisust nõudvasse turvavaldkonda.

"Mingit rolli mängis ka missioonitunne, sest oli keeruline, Eesti Vabariigi loomise aeg."

Sportlik ja enesekaitsenippe hästi valdav Alger jäi politseikoolis silma Lembit Kolgile, kes ta pärast lõpuaktust K-Komandosse kutsus.

Musta maskmütsi kandis Alger Holzmann siiski vaid veidi alla poole aasta, sest uus tööpakkumine viis ta Eesti Panga turvaosakonda, kus ta tegutses ligi aasta. Meenutust vääriva seigana tollest ajast toob ta välja rublade ärasaatmise operatsiooni.

Järgnes 14 aastat Eesti Ühispanga vastloodud turvaosakonna juhina, kus tema vastutada oli mehitatud valve, turvatehnika ja kuni 1998. aastani ka sisekontroll. "Kui alustasin, oli minu alluvuses paarsada turvatöötajat ja kui kevadel lahkusin, oli meid alles kümmekond," lausub Alger Holzmann. Algeri eeskujul valis teenimise jõustruktuurides ka tema vend Ailar, kes täna on Ida-Eesti päästekeskuse direktor. "Alger soovitas mul minna õppima riigikaitseakadeemiasse," räägib esimese lennu lõpetanud Ailar Holzmann. "Vend on mulle kindlasti eeskujuks ka oma sõnapidamise ja lojaalsuse poolest ning oskusega hinnata sõpru."

Alger Holzmanni sihikindlusest saada suureks ja tugevaks meheks räägivad omaksed lausa legende.

Kui tal tuli pärast üheksandat klassi katkestada judotreeningud Võrus - perel ei jätkunud raha, sest pärast trenni oli Võrust koju Kanepisse võimalik saada vaid taksoga - õmbles ta endale väiksed liivakotid, sättis need ümber kere ja õlgade ning nautis pikki krossijookse. Vähetähtis pole ka fakt, et 1988. aasta kevadel Vene sõjakomissariaadis olles palus ta end saata dessantvägedesse.

Alger on minu ja isa vastu väga hooliv, käib meil siin maja juures nii tihti abiks, kui saab. Kuigi Alger on juba ammu Tallinna ära kolinud, tean ma, et ta armastab väikest ilusat Kanepi alevikku endiselt. Küll ta kunagi siia vanadust pidama tuleb. Meil siin kauplus nii lähedal, et saab ka kepiga söögikraami järel käia.

Olime Algeriga vahetud kolleegid alates 1996. aastast. Juhina on Alger alati püüdnud olla õiglane. Ta saavutab alluvatega hea kontakti, ent samas ei lase endale pähe istuda.

Tema taksondusse minek tuli mulle mingil määral üllatusena. Tundes teda, olen aga veendunud, et ta saab uue ülesandega hakkama. Kui ta midagi ette võtab, siis teeb ta seda põhjalikult ja hästi organiseeritult. Seda tõestas ta juba Ühispanga turvasüsteeme üles ehitades.

Tunnen Algerit alates 1995. aastast, kui me alustasime temaga ühist äri ühe teise firmaga. Praeguses firmas tegeleb ta peamiselt kliendisuhetega. Alger on väga usaldusväärne, ma võin tema peale raudselt toetuda. Ta pole kunagi mulle ära öelnud. Mul on hea meel, et just tema on minu äripartner.

Alger oli meist vanem ja elukogenum. Alger on tõeline sõber - lahke, heasüdamlik, jagab kõike, kui oled tema usalduse võitnud.

Unustamatuks jääb 1991. aasta uusaasta öö. Patrullisime Algeriga Tallinna vanalinnas ja valvasime kuuske. Olime miilitsavormis. Patrull lõppes Õpetajate majas, kuhu sissepääsuks oli vaja kostüümi - selleks sobis miilitsavorm suurepäraselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing