Eurosaadikud varjavad oma külaliste nimesid

Kadri Jakobson 14. september 2007, 00:00

Iga külalise eest maksab europarlament saadikule 446,55 eurot (6987 krooni) toetust, mis peab katma külalise reisi- ja toitlustuskulud Brüsselis, Strasbourgis või Luksemburgis. Kokku on europarlament Eesti parlamendisaadikutele külaliste vastuvõtuks andnud ligi 10 miljonit krooni.

Kui Äripäev küsis europarlamendi saadikutelt, kes on neil külas käinud, ei soostunud millegipärast ükski saadikutest nimesid avaldama.

"Euroopa Parlamendi külaliste teenistus nimekirju, mis sisaldavad ju delikaatseid isikuandmeid, vist ei avalda ja ega meilgi poleks eetiline ilma külaliste eelneva nõusolekuta nende eraelu kohta teavet jagada," ütles Marianne Mikko.

"Euroopa Parlamendi hea tava juurde ei käi oma külaliste nimekirjade avaldamine," vastas Tunne Kelami assistent Kadri Kopli. Sama väitsid ka Siiri Oviir ning Toomas Savi abiline Joel Hirv.

Euroopa Komisjoni aseesimees Siim Kallas ei näe mingit põhjust külaliste nimekirju varjata. "See info peaks kindlasti olema soovijatele kättesaadav," lausus ta.

Euroopa Parlamendi Eesti sektori pressinõuniku Jana Jalvi sõnul on külaliste nimede avalikustamine saadikute vaba voli. Mis puudutab raha, siis makstakse külalistele mõeldud toetus rühmajuhile, mitte aga saadikule.

"Summa suurus sõltub rühmaliikmete elukohast, kas Brüsselis või Strasbourgis, ja on Eesti puhul umbes 420-470 eurot," ütles ta. Lisaks antakse igale külalisele tema sõnul toitlustustoetust 35 eurot külaskäigu kohta.

"Hotelli valib rühm ise. Programmi osas - kohustuslik on kahetunnine parlamenti tutvustav programm, ülejäänu osas lepivad kokku rühmaliikmed kas siis ise või koostöös saadikuga," lisas ta.

Soome europarlamendi liikme Anneli Jäätteenmäki kontorist öeldi, et tema külalisteks on tavalised inimesed, kuid nimesid ei kipu nemadki avalikustama. "See pole oluline teave," ütles ametnik.

Maksu- ja tolliameti otseste maksude talituse juhataja Evelyn Liivamägi sõnul ei pea Euroopa Parlamendi saadikud oma Euroopast saadavate tulude ja hüvitiste pealt Eestis makse maksma, kuid tulumaksuseaduse kohaselt tuleb see maksuvaba tulu Eestis deklareerida.

Kui varem võis aastas saadikul külas käia 90 inimest, siis alates sellest aastast 100.

Tunne Kelam, Toomas Savi, Marianne Mikko ja Andres Tarand ütlevad, et on selle aja jooksul võõrustanud ligi 300 inimest. Siiri Oviir pisut vähem - 250 ringis.

Toetuste ja tasude süsteem Euroopa Parlamendis on läbi aegade olnud küllaltki läbipaistmatu ning tundub, et pole ka suurt huvi seda muuta. Külalistele mõeldud raha on isegi üks läbipaistvamaid süsteeme.

Arvan, et ükski saadik ei jäta külaliste kutsumiseks määratud raha kasutamata. Tihtilugu kutsutakse inimesi, keda on vaja mingil moel meeles pidada, ehk ka meelitada. Näiteks enne kodumaiseid valimisi.

Nimede osas pole tegelikult ju midagi varjata. Ja kui tõepoolest salatakse, jätab see õhku kahtluse, et midagi on valesti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing