Greenspan: tulemas on järsk hinnalangus

Sirje Rank 18. september 2007, 00:00

Elamute hinnalangus "tuleb suurem, kui paljud on seni arvanud", ütles Greenspan, prognoosides "miinimumina suurt ühekohalise", ent välistamata ka "kahekohalise numbriga" mõõdetavat langust.

USA keskpank, mis teisipäeval baasintresse arutab, ei tohiks aga Greenspani sõnul liiga agressiivselt laenuintresse langetada, sest inflatsiooni kiirenemise risk on praegu suurem kui sel ajal, kui ta ise oli keskpanga juht.

Greenspan möönab, et eluasemete hinnad pole viimastel aastatel järsult tõusnud mitte üksi USAs vaid ka teistel turgudel. "Kogu see vaht kokku annab ühe suure mulli." USA turul on hinnad Greenspani hinnangul tipust tänaseks keskmiselt langenud 2-3%.

Greenspani sõnul on praegune torm maailma finantsturgudel "õnnetus, mis pidi varem või hiljem juhtuma". Riski hind langes juba nii madalale, et see ei saanud sinna jääda.

Investorite suurt tungi väärtpaberite järele, mis on kõrgema tootlusega kui USA valitsuse võlakirjad, kõrvutab Greenspan kokaiinisõltuvusega. Just see suur nõudlus kannustas kinnisvaralaenudega tagatud väärtpaberite pakkumise kiiret kasvu, nende hulgas olid ka madala maksejõuga klientidele antud laenud. Nende klientide makseprobleemid oli nüüd see viimane piisk, mis riski ümberhindamise turul käima lükkas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing