Gazprom kipub Eestit valitsema

Tiit Made 20. september 2007, 00:00

Kui sakslased ja venelased hakkavad ühisaktsioonides väljaspool oma piire kokku leppima, peab see nende naaberriigid väga ettevaatlikuks tegema. Meil on juba kord oma leplikkuse tõttu kehvasti läinud. Oleme selle jõulise alasi ja haamri vahele kord rängalt taguda jäänud. Nüüd ripub õhus oht, et Saksa-Vene gaasiprojekti juhist ekskantsler Gerhard Schröderist võib saada Eesti kindralkuberner. Vene-Saksa Läänemere gaasitoru projekt paneb eestlased nii välis- kui sisepoliitiliselt proovile ning näitab, kuivõrd me oma raskelt kättevõidetud enesemääramisest ja iseseisvusest hoolime.

Meie riigiisad on oma seisukohti gaasitoru suhtes nelja kuu jooksul muutnud. Alguses olid nad kõik raudselt vastu: mingit uurimisluba ei anta. Soome ütles Nord Streamile ära. Too teab, et soomlastega pole mõtet vägikaigast vedada - nad näitasid ka Stalinile koha kätte. Eestit aga võib mõjutada. Tundub, et seda on tehtudki. Vähemalt pea- ja välisminister ning president on saanud pigistada ja räägivad, et las uurivad, aga ehitada ei luba, ja et me ei peaks end maailma ees narriks tegema. Küllap on Saksamaa lubanud täita kõik eestlaste tingimused, et mingit ohtu pole ja julgeoleku pärast ei maksa karta.

Pole välistatud, et venelased on lubanud taastada nafta- ja kivisöetransiidi. Kuulda pole aga, mis konkreetset laadi majanduslikku kasu me sellest ettevõtmisest saame. Paistab, et ainsana haistab kasu ärimees Tiit Vähi kontsern, kus arvatavasti loodetakse, et torujuhtme rajajad avavad oma ehitusbaasi Sillamäele, inimesed saavad tööd ja lähevad pauguga rikkaks. Vähist rääkimata.

Kui anname uurimisloa, on pärast raske, kui mitte võimatu keelduda toru ehitust lubamast. Loomulikult algab pärast igati positiivseks osutuvate uuringute selgumist meeletu surve Eesti valitsusele ELi ja Saksamaa tasemel, rääkimata Venemaast, võib-olla ka soomlaste ja rootslaste poolelt. See on nuga meie julgeoleku kõril. Ühel hetkel saavad venelased näiteks väita, et torujuhet ähvardab terrorioht, mistõttu Gazpromi armee peab objekti ööl ja päeval kaitsma. See tähendab viibimist Eesti vetes. Ilmselt tahetakse tulla ka mandrile jalgu puhkama. Mäletate, härrased Toompeal, venelaste baaside aega Eestis ja mis see kaasa tõi?

Kui uurimistööde lubamisest ära öelda, virisetakse meie kallal natuke, mitte eriti kaua. Ja hakatakse otsima uusi võimalusi. Meie sõbrad poolakad, leedulased ja lätlased tahavad, et see toru ehitatakse mööda maad. Ei saa sõpru reeta. Pealegi on meil oma rahvuslikud huvid ja see peab olema pidevalt meeles. Ka nendel ärimeestel, kes meelsasti suveräänsust ära annaksid, et äri edendada.

Tahaks juhtida peaminister Ansipi ja tema Reformierakonna tähelepanu aksioomile, et siin maailmas pole midagi igavest. Ka mitte kõrge poliitiline reiting. Annate uuringuteks loa ja osa heast poliitilisest positsioonist hajub. Annate loa toru ehitamiseks - kõrge reiting ongi läinud. Ega muidu Laar ja Savisaar end gaasitoru uurimise vastu rivistanud. Nemad hakkavadki Reformierakonna reitingutükke üles korjama.

Tuleb ära öelda. Sirge selja ja sõjaväemuusika saatel. Veelgi parem: Tõnis Mägi peaks esitama hoiatuseks suurepärase "Koidu".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing